Aparat Hyrax – pytania i odpowiedzi

Aparat Hyrax – pytania i odpowiedzi

Podczas wizyty ortodonta użył mało znanego Wam pojęcia lub specjalistycznej nazwy aparatu ortodontycznego. Wprawdzie wyjaśnił (a może wcale nie?), czym jest to cudo, ale i tak w drodze powrotnej z gabinetu lub zaraz po przyjściu do domu otwieracie przeglądarkę internetową i zaczynacie czytać… Brzmi bardzo znajomo, prawda 😉? W końcu zawsze dobrze jest poznać dwie strony medalu i zapoznać się nie tylko z teorią przekazaną przez lekarza specjalistę, ale również z opisem praktycznych doświadczeń pacjentów 🙂.

Od jakiegoś czasu dość systematycznie pytacie nas o aparat typu Hyrax. Gwoli ścisłości: ani Michał, ani ja nie nosiliśmy tego typu aparatu. Nawiązaliśmy jednak kontakt z posiadaczką Hyraxa – Martą, która chętnie podzieliła się swoimi wrażeniami z przebiegu leczenia z wykorzystaniem tego rodzaju aparatu. Co nieco dodaliśmy też od siebie, wspierając się fachową literaturą.

A więc – dziś pytanie, dziś odpowiedź ?. Zapraszamy do lektury!

1. Co to jest aparat typu Hyrax?

Aparat Hyrax zaliczany jest do aparatów stałych grubołukowych, stosowanych do poszerzania szczęki górnej lub dolnej. Składa się on ze śruby, pierścieni oraz metalowego przęsła. Może on również posiadać haczyki do zaczepienia maski twarzowej.

2. Czy aparat Hyrax nosi się przed założeniem standardowego aparatu stałego, czy równocześnie?

Aparat Hyrax może poprzedzać założenie innego aparatu stałego. Po uzyskaniu pożądanego efektu poszerzenia szczęki lub żuchwy, w celu jego podtrzymania lub dalszej korekty zgryzu/ustawienia zębów stosuje się na ogół kolejny aparat grubołukowy lub płytkę retencyjną.

3. Jak wygląda zakładanie aparatu Hyrax?

Przyklejanie aparatu przebiegło szybko i bez bólu. Najpierw ortodonta przymierzył aparat do zębów, mogłam przez chwilę z zamkniętą buzią poczuć jakie to uczucie mieć hyrax.
Później moje zęby zostały przygotowane do założenia aparatu – w tym celu miałam wykonane drobne wiercenie oraz nałożony został kwaśny płyn, celem wytrawienia zębów (prawododobnie był to kwas fosforowy). Następnie nałożony został cement. Finalnie aparat został przymocowany i przyciśnięty mocno do górnych zębów. Wszystko to trwało około pół godziny.

4. Czy noszenie aparatu Hyrax boli?

Hyrax jest aparatem, który trzeba regularnie rozkręcać według zaleceń ortodonty, aby uzyskać odpowiednio szeroką szczękę. Do tego celu dostajemy specjalny kluczyk, pasujący do otworów w aparacie. Takie rozkręcanie, nie ukrywam, jest bolesne (przynajmniej dla mnie), ale najczęściej ból mija po kilku, kilkunastu minutach. Później buzia się powoli przyzwyczaja. Śrubę rozkręcamy do czasu uzyskania szerokiego zgryzu, potem ortodonta ją blokuje i nic z aparatem nie robimy – czekamy aż na podniebieniu wytworzy się nowa tkanka kostna.

Oprócz tego aparat ma specjalne haczyki dające możliwość przymocowania maski twarzowej (tzw. headgera) w górnej części aparatu. Mogą one zahaczać o policzki i je ranić. Możemy temu zapobiec, nakładając wosk na końcówki haczyków już od pierwszych dni noszenia aparatu.

5. Jakie to uczucie mieć aparat Hyrax w jamie ustnej?

Na początku jest dziwnie. Mając aparat typu Hyrax należy liczyć się z tym, że dostęp do podniebienia jest utrudniony, a praktycznie – zablokowany. Na podniebieniu bowiem znajduje się śruba do rozkręcania aparatu.
W związku z tym może wystąpić problem z przełykaniem i mową – trzeba się tego nauczyć i przyzwyczaić do nowej sytuacji. Mówienie powraca wyraźnie szybciej, gdy mówimy dużo i głośno. Polecam również śpiewanie 🙃.
Dodatkowo nosząc Hyrax, na zębach mamy druciki, które są osłonięte przez plastik. Taka osłona ma przez pewien czas nieprzyjemny smak, ale zwykle mija to po pierwszym umyciu zębów od założenia aparatu.

6. Czy aparat Hyrax utrudnia jedzenie?

Oczywiście, może utrudniać. Po pierwsze mogą wystąpić przejściowe problemy z przełykaniem pokarmu. Po drugie – resztki resztki jedzenia mogą wchodzić pomiędzy aparat a podniebienie lub w śrubę. Również górne zęby są osłonięte aparatem, dlatego gorzej przeżuwa się nimi pokarm. Najlepiej więc wybierać jedzenie miękkie, które nie wymaga dłuższego przeżuwania i nie pozostawia resztek jedzenia w częściach aparatu. Z własnego doświadczenia polecam unikać np. mięsa, czipsów, gumy do żucia i owoców z drobnymi pestkami (pestki mogą dostać się do śruby, co jest dość trudne do usunięcia).

7. Jak dbać aparat Hyrax?

Prawdopodobnie dostaniecie wiele cennych wskazówek na ten temat od ortodonty. Ja po każdym posiłku biorę w dłoń szczoteczkę (w moim przypadku elektryczną), pastę ortodontyczną i szoruję ustalone 2 minuty wszystkie zęby dolne i górne oraz zakamarki aparatu. Następnie szczoteczką jednopęczkową (do nabycia w gabinetach lub internetowych sklepach stomatologicznych), okrężnymi ruchami myję miejsca trudne do umycia przez zwykłą szczoteczkę i płuczę zęby płynem.

8. Na jakie awarie i problemy z aparatem Hyrax musimy być przygotowani?

Ten aparat ortodontyczny, jak każdy inny, nie jest wieczny i na drodze do prostych zębów możemy napotkać przeszkody. Najpoważniejszą z nich jest częściowe odklejenie się aparatu, mimo tego, iż cement stomatologiczny jest bardzo wytrzymały. Drugą, mniej poważną przeszkodą jest trudność z rozkręceniem aparatu. Oba przypadki wymagają natychmiastowej wizyty u ortodonty.

Jeszcze inną awarią może być zablokowanie dostępu do otworu śruby przez ślinę i/lub resztki jedzenia. Ten problem jednak na ogół możemy rozwiązać samodzielnie przez delikatne oczyszczenie aparatu wykałaczką. Podkreślam – delikatne, nie na siłę. Jeżeli próba ta nie przyniesie efektu, również trzeba udać się do gabinetu.

9. Jak długo trzeba nosić Hyrax?

Wszystko ustala ortodonta. Czas leczenia zależy od wielkości wady i współpracy (w tym zdyscyplinowania) pacjenta. Z tego co słyszałam, najczęściej czas noszenia Hyraxu wynosi około pół roku.

 

Marto, serdecznie dziękujemy Ci za podzielenie się swoimi doświadczeniami na temat tego typu aparatu. Mamy nadzieję, że ten zestaw pytań i odpowiedzi naświetlił Wam nieco sprawę, czym jest aparat Hyrax 🙂. Jeśli mieliście do czynienia z tego typu aparatem, może macie coś do dodania? Podzielcie się tym z nami w komentarzu pod artykułem!


Hej hej, mamy prośbę ? Jeśli znajomi planują powalczyć o swój piękny uśmiech, podajcie im nasz adres ??! Nie zaszkodzi również dołączyć do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍, dziękujemy i pozdrawiamy!

Kasia / 2017-08-14

Rena · 2017-08-14 16:03

Rozkrecanie aparatu ma na celu poszerzenie szczęki czyli rozerwanie szwu podniebiennego. W ciagu kilku mintu pojawia sie diastema miedzy zebami. W moim przypadku bylo to dosc bolesne, ale hyrax mialam zakladany dosc pozno bo w wieku 25 lat. Mialo prawo bolec. Samo noszenie aparatu nie wspominam zle czy bolesnie. Jedynie moment rozejscia sie podniebienia i zdejmowania aparatu byl nieprzyjemny. Pozdrawiam !!

Magdalena · 2017-08-14 18:54

Hej Wam! Nosiłam hyrax 3 mce. Mam 29 lat, więc jestem już "stara" i założenie hyraxu było poprzedzone kortykotomia ( oddzielny artykuł z moimi przezyciami) żeby łatwiej żeby się przesuwanymi a szczęka rozszerzala. Początkowo koleżanka przekraczała mi co 3 dni a później codziennie. Zęby szybko właściwie się ustawiły dlatego tak szybko miałam zdejmowany. Ból do wytrzymania 🙂 jedzenie raczej płynne, ponieważ ciężko było coś w kawałku przetrawic. Do czyszczenia używałam oprócz szczoteczki elektrycznej irygatora i płukanki 🙂 przez hyrax mówiłam jak Amerykanka.. z takim akcentem😎

Anna · 2018-01-22 19:18

Piszecie ze jest nieprzyjemne bolace uczucie jak sie nosi hyrax i sie rozkreca, i ciezko sie je, 8 latce pewnie bedzie jeszcze trudniej, ale byc moze nie bedzie wyjscia... jestesmy w trakcie konsultacji, ma za mala zuchwe gorna i ortodonta mowi ze trzeba mocno dzialac...

Paulina · 2018-02-01 21:58

Ja natomiast hyrax mam kilka dni, nic nie boli. Być może to za krótki czas na stwierdzenie tego, ale w każdym razie obecność aparatu hyrax czuję przez ok. 10 min i to tylko wtedy gdy muszę go przekręcić, a robię to co drugi dzień. Porównując to do bólu przy aparacie stałym, który mam na dole, to hyrax jest jak uszczypnięcie komara ;)

Weronika · 2018-03-29 11:11

Jak dobrze wyczyścić hyrax? Mam to od dziś. Jem normalnie,nie boli tylko boję się że źle czyszcze i coś zostanie...

Dobrusia · 2018-04-19 20:04

Mam hyrax od wczoraj i jeśli chodzi o mówienie to nie ma problemu ,natomiast jeśli chodzi o jedzenie to w moim przypadku tragedia. Mogę jeść jedynie płynne rzadkie rzeczy bo nawet jakbym chciała to mi nie przejdzie przez język bo wszystko mi wchodzi pod aparat..Nie wiem ile mam to nosić (na 50 rozkrecen) mam nadzieje ze jak najszybciej to zleci albo się przyzwyczaję :((

Marzena · 2018-05-04 19:47

Czy uprawianie pływania i karate jest dozwolone przy aparacie ? Synek 8letni ma mieć za 2 tygodnie taki aparat.

Michał · 2018-05-06 17:13

Droga Marzeno, z pływaniem nie powinno być problemu. W kwestii sportów kontaktowych polecamy jednak skonsultować z ortodontą, na pewno coś doradzi :).

Piotr · 2018-05-06 22:36

Jaki jest koszt takiego leczenia orientacyjnie? Jestem przed pierwsza wizyta i mam 28 lat

Marta · 2018-05-07 16:42

Marzeno, aparat hyrax czyściłam szczoteczką jednopęczkową i najzwyklejszą miękką manualną. śrubę zaś czyściłam wykałaczką stomatologiczną, jeśli coś utknęło (tylko delikatnie! aby nie wbić się w podniebienie). czasem trzeba też kilkukrotnie przepłukać usta płynem po myciu lub wodą nawet przed właściwym szczotkowaniem. możesz zapobiegawczo używać także irygatora. jeśli akryl się przebarwia przy trzonowcach to się nie martw, po ściągnięciu miałam dokładnie zęby wyczyszczone pastą (zawsze zostaje jakiś cement) jak przed zakładaniem aparatu. na zębach nic nie zostaje.

Marta · 2018-05-07 16:47

Anno, takie leczenie trzeba wdrożyć przed zakończeniem wzrostu dziecka. lepiej teraz niż później, ponieważ czekanie grozi operacją na rozcinanie szczęki w celu jej rozsunięcia i poszerzenia dla ładnego, estetycznego efektu. Takiej pracy zwykły metal (czyt. aparat stały) nie potrafi wykonać. Hyrax właśnie u takich kilkulatków daje najszybsze i najbardziej stabilne efekty! warto z dzieckiem porozmawiać i przekonać go o powadze sytuacji. kiedyś jeszcze ona Pani podziękuje :)

Joanna · 2018-05-14 22:27

Witam. Moj synek lat 5 tez ma miec taki aparat. Martwie sie czy sobie poradzi czy moze zaczekać ze 2lata az bedzie mądrzejszy i da mu sie wytlumaczyc. Jestem pelna obaw

Emi · 2018-05-24 23:58

Noszę aparat od dwóch miesięcy. Pierwszy tydzień był frustrujący bo miałam problem z mówieniem (do dziś seplenię, gdyż nie domykają się zęby) no i oczywiście z jedzeniem. Przekręcałam 20 razy i szczerze mówiąc nie odczuwam żadnego bólu do dziś. Zęby widocznie rozepchały się na boki, ale nie powstała przerwa między jedynkami, którą mieli znajomi w tym aparacie. A jeśli chodzi o ból to bez obaw, ja odczuwam to tylko jako delikatne "swędzenie" dziąseł.

Patrycja · 2018-07-01 19:07

Witam mój syn ma aparat tydzień i mam problem z przekręcaniem czy jest ktoś kto może mi wyjaśnić czy daje obrót do góry tzn.do podniebienia 😃ponieważ syn powinien coś odczuwać a on nic nie czuję i boję się że to źle robię a wizyta dopiero za tydzień

Kasia · 2018-07-14 20:33

Patrycja, napisz jak Twoje dziecko znosi ten aparat. Ja wlasnie musze zdecydowac sie czy brac taki dla syna 9 latniego. Bardzo się stresuje że będzie źle to znosił. Proszę o jakieś informacje i porady

Iza · 2018-07-20 23:27

Mój ośmiolatek ma to coś od 2 dni i jest ciężko. Najgorzej jest z jedzeniem i połykaniem. Przekręcam rano i wieczorem i na razie jedziemy na lekach przeciwbólowych, bo sporo płacze. Jednak już teraz widzę postęp w jedzeniu, to może w końcu będzie lepiej. Generalnie, jak się czymś zajmie, to spoko. Ale wieczory i posiłki to koszmar. Mam nadzieję, że tylko chwilowy. W każdym razie jesteśmy 2 dni bliżej zdjęcia.

Angela · 2018-08-02 18:55

Witam. Mam pytanie dla osób ok. 25-letnich czy noszenie aparatu typu Hyrax czy Hassa spowodowało u was pęknięcie szwu podniebiennego czy jednak nie? Bo mam mieć zakładany taki aparat a czytałam że u osób dorosłych często taki aparat nie daje rezultatu i potrzebne jest chirurgiczne przecięcie szwu.

Malwina · 2018-09-27 17:48

No wlasnie jak to jest z tym Hyraxem.. Mam 25 lat i chciałabym wkoncu wyrównać ząbki. Czy w tym wieku można założyć aparat hyrax bez konieczności operacji? Mam metlik w głowie byłam u 2 ortodontow, jeden powiedział że może założyć hyrax bez żadnej operacji drugi natomiast tylko po operacji bo inaczej nie będzie efektu i teraz nie wiem czy mam ryzykować( bo to małe pieniądze nie są) i zakładać napewno operacji się nie podejmę :( a nie chciałabym też męczyć się i stracić pieniądze a okaże się że efektu nie będzie bez cięcia :(...

Sami · 2018-10-22 13:52

Malwina, ja bym zaryzykowała na Twoim miejscu z hyraxem. Mam 30 lat i gdybym trafiła wczesniej na lekarza który chciałby się podjąć takiego leczenia to bez wahania bym to zrobiła już dawno, a tak to prawie 10 lat temu postraszyli mnie operacją i tak zwlekalam do tej pory. Co ciekawe mój małżonek podobno ma gorszą wadę i chirurg chciał kroić i jego. A teraz oboje dopiero zdecydowaliśmy się założyć aparaty i to ja mam hyrax od dwóch dni a nie on. Także każdy lekarz jest inny. Idź do trzeciego, a jak nie to do czwartego. Moim zdaniem operacje są ostatecznością przy naprawdę ogromnych problemach.

Marzena · 2018-12-30 13:16

Mam 34 lata i pół roku temu zdjęłam hyrax. Wszystko zadziałało super i nie było mowy o żadnej operacji - cytując Panią doktor "jestem bardzo zadowolona z efektów" :) Tak więc czasami hyrox działa, choć zdarzają się przypadki, że niestety nie pomoże i jak to powiedziała moja Pani dokrot wiek nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Oczywiście im jesteśmy młodsi tym szybciej i łatwiej da się zrobić rózne sztuczki magiczki z naszym organizmem m.in. z uzębieniem, ale na pewno nie jest tak, że jeśli skończyłaś 20-stkę, to nie ma sensu zakładać hyraxa. Ja nastolatką nie jestem,a moja Pani doktor od razu powiedziała, że zaczynamy od hyraxa i nawet nie proponowała mi operacji, bo jak twierdzi to ostateczność.

Justyna · 2019-01-08 00:03

Jestem bardzo zaskoczona wiadomoscią od Pani Izy, że rozkręca synowi aparat dwa razy dziennie - mój 7-latek dostał zalecenia by robić to co 3 dzień i nie skarży się na ból. Dzisiaj gdy mu rozkręcałam to miałam wrażenie, że ten kluczyk przeszedł na wylot - czy to możliwe?...może coś mi się przewidziało.

Monika · 2019-01-09 13:19

Mój syn lat 11 nosi hyrax od miesiąca. Pierwszy tydzień był najgorszy jeśli chodzi o jedzenie i polykanie śliny. Ale najgorsze jest to że rozkrecalam aparat przez miesiąc a Okazało się że nie zrobilam żadnego obrotu. Nie wiem co robiłam źle ale zaczynamy od zera.

Monika · 2019-01-14 13:41

Witam. Syn nosi HYRAX od ponad miesiąca. Okazało się, że przez miesiąc coś źle rozkręcałam aparat, bo nie zrobił się żaden obrót. Teraz rozkecam od nowa i bardzo go boli. Czy ktoś tak miał?

Patka · 2019-02-19 20:36

Cześć wszystkim :)

A skąd wiecie ze dobrze przekręciłyście ta śrubę? Bo ja w pierwszym dniu miałam to zrobić sama. No niby ortodontka wytłumaczyła co i jak, ale jak przyszło co do czego to poczułam się zagubiona i przestraszona, że coś pójdzie nie tak.

No mam 26 lat i obecnie sprawia mi to duży dyskomfort zwłaszcza podczas połykania pokarmów. Ale dla ładnego uśmiechu trzeba się poświęcać :)

Olga · 2019-02-26 19:52

Witam wszystkim, ja mam hyrax od miesiąca, mam 16 lat. Mogę powiedzieć, że bólu przy przykręcaniu nie ma żadnego u mnie, jedynie mogę poczuć "nacisk" na zęby, ale to znika dosłownie po 5 minutach. Pierwszego dnia jak miałam hyrax nie umiałam jeść w ogóle, nie wiedziałam jak pozbyć się śliny, która zbiera się pod aparatem, ale da się do tego przyzwyczaić. Potem już normalnie. Ja mam przewidziany hyrax do 10 miesięcy. Ogólnie to teraz już nawet nie zwracam na niego uwagi, oczywiście nadal jedzenie wchodzi pod aparat, ale nie muszę latać do chwilę do łazienki i to wyjmować szczoteczką. Nauczyłam się sama to 'wysysać' językiem, jednak czasem rzeczywiście muszę sobie pomóc szczoteczką. Co do mowy, tego obawiałam się najbardziej. Dużo ludzi mówiło, że strasznie sepleniło. Osobiście nawet 1 dnia mówiłam w miarę normalnie, jedyne problemy miałam z 'k' i 'i'. Teraz mówię raczej tak jak wcześniej, w ogóle nikt nie zorientował się, że mam coś w buzi. Radzę się nie martwić za bardzo, bo każdy to przeżywa inaczej :D Ja się mega stresowałam, ale nie było czego:)

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »