Nowy rodzaj retencji stałej – LifeTime Lingual

Nowy rodzaj retencji stałej – LifeTime Lingual

Jakiś czas temu, niedługo przed zdjęciem aparatu, czytałem co nieco o rodzajach retencji. W szczególności interesowało mnie to, czy “drucik za zębami” to jedyny rodzaj retencji stałej. Tak naprawdę są dwa rodzaje retencji lingwalnej stosowane w ortodoncji, ale niedawno pojawił się zupełnie nowy, interesujący rodzaj retencji stałej, który chciałbym Wam dzisiaj przybliżyć :).

Czym jest LTL?

Jest to stały retainer LifeTime Lingual (dalej LTL). Jest on nowym wynalazkiem służącym stałej retencji. W przeciwieństwie do pozostałych dwóch rodzajów retencji stałej, nie posiada on drucika czy płytek, które przykleja się do zębów od ich wewnętrznej strony. W związku z tym odpada problem z utrzymaniem higieny czy obluzowaniem elementów i związanym z tym możliwym przesunięciem zębów. LTL zbudowany jest materiału ceramicznego, który jest bardzo wytrzymały, łatwy do wiązania do zębów przez ortodontów, a jego odcień może być dopasowany indywidualnie do koloru zębów.

Porównanie i budowa

Standardowe retainery lingwalne posiadają płytki, które w przypadku odklejenia mogą pozwolić zębom na ruch i powrót do niewłaściwej pozycji. Drucik może chwytać resztki jedzenia, ułatwiać osadzanie kamienia, a w rezultacie powodować powstawanie płytki utrudniając higienę. Niektórzy pacjenci podobno narzekają, że srebrny kolor płytek czasem prześwituje na przód zęba sprawiając, że od przodu wyglądają on na bardziej szary niż normalnie. Część pacjentów zgłasza także problemy z przyzwyczajeniem języka do elementów retainera i używa wosku, aby ukoić dolegliwości i chronić język.

Drugi rodzaj retencji – retainer z plecionego drutu (niestety nie znam nazwy technicznej) z kompozytowymi elementami (co pacjenci potocznie nazywają klejem) – może generować podobne problemy, co wspomniane wyżej retainery z metalu. Pleciony drut może się odkształci,ć zaprzestając tym samym pełnienie swojej funkcji. Jeśli pęknie, może nawet bardziej szkodzić niż pomagać.

LifeTime Lingual jest gładki w dotyku dla języka, a pacjenci często stwierdzają, że niezupełnie zapominają o jego istnieniu, ponieważ sprawa wrażenie, jakby stanowił część zębów. Z powodu ceramicznej konstrukcji i idealnego dopasowania, siła wiązania jest wyjątkowo mocna i niezawodna. Twardy i gładki materiał ceramiczny nie powoduje przyklejania jedzenia, a higiena jest łatwa, co eliminuje problem osadzania płytki i tworzenia kamienia. Naturalnie, nadal trzeba uważnie dbać o odsłonięte tylne części dolnych zębów, dokładnie tak samo jak o inne zęby.

Dlaczego retencja stała?

Według strony producenta (w co jednak łatwo uwierzyć na podstawie doświadczeń innych osób i informacji dostępnej w internecie) retencja ortodontyczna powinna być stosowana przez całe życie. W przeciwnym razie większość pacjentów dotknie problem powrotu zębów do poprzedniej, niewłaściwej pozycji. Używanie retainera związanego z zębami eliminuje problem pamiętania o zakładaniu retencji i zapewnia trwały rezultat leczenia ortodontycznego.

Trwałość

LTL jest nowym produktem i testowany był dotychczas jedynie przez kilka miesięcy, a nie lat. Mimo że producent wierzy, iż trwałość LifeTime Lingual wyniesie wiele lat, a może i nawet całe życie, niestety obecnie gwarancja udzielana na LTL wynosi jeden rok. Niektórzy profesjonalności z branży stomatologicznej myślą, że nieznaczy – choć normalny – ruch zębów może po pewnym czasie uszkodzić materiał ceramiczny, z jakiego wykonany jest LTL. Wśród dotychczasowych zastosowań LTL nie odnotowano jednak żadnych złamań retainera.

O ile koncept jest ekscytujący, chwilowo odbiera to nieco zaufanie, jakie pokładam w LTL. Niemniej cicho liczę na to, że okaże się on wyjątkowo trwałą formą retencji.

Kontrola

Niezależnie od tego, jaki rodzaj retencji posiadamy, wszelkie retainery należy od czasu do czasu kontrolować, również samemu przy pomocy lusterka stomatologicznego. Im wcześniej zauważymy wszelkie usterki (obluzowania, pęknięcia, itp.), tym szybciej możemy zapobiec ich skutkom.

Posłowie

Jak się Wam podoba LTL? Ja osobiście jestem nawet podekscytowany możliwością wymiany retainera z plecionego drutu, który obecnie noszę, na LTL, jeśli okaże się on trwałym produktem – sprawdzonym w boju na wielu pacjentach ortodontycznych. Niestety na wyniki testów tej trwałości będziemy musieli po prostu poczekać :).

Czasami spotykamy się z pytaniem, “jaki rodzaj retencji wybrać – drucik, płytkę, czy nakładkę?” Kochani czytelnicy, pamiętajcie – to ortodonta dobiera najlepszy rodzaj retencji, odpowiedni dla potrzeb pacjenta. Nie słyszeliśmy jeszcze o specjaliście, który pozostawia ten wybór pacjentowi. Choć dla niektórych z Was płytka brzmi jak wyrok, warto wiedzieć, że tylko płytki można zindywidualizować wedle gustu i zamówić sobie dowolny jej kolor lub wzór. W tym artykule znajdziecie przykład płytek retencyjnych w kolorach tęczy ^_^.

A Ty jaki rodzaj retencji posiadasz? Ruchomą czy stałą? A może obie na raz? 🙂

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🌅 oraz Facebook 👍.

Źródło: http://www.lifetimelingual.com/
Zdjęcie: http://www.dentistry.co.uk/2016/09/28/lifetime-lingual-an-aesthetic-permanent-retainer/

Michał / 2018-03-26
Kategorie Aparat  

swan · 2018-04-26 12:58

hej, wyglada fajnie tylko co z czysczeniem przestrzeni miedzy zebowych? Od 3 lat mam aparat, I marze o dniu kiedy w koncu bede mogl bez problem uzywac nitki.... ;)

Michał · 2018-04-30 16:09

Wyciory :)

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »