Recenzja irygatora Aquajet LD-A8

Recenzja irygatora Aquajet LD-A8

Z przyjemnością prezentujemy Wam na Zadrutowanych recenzję kolejnego irygatora – tym razem jest to Aquajet LD-A8! Dzisiejszy artykuł powstał przy współpracy z firmą Little Doctor. Zastrzegamy jednak, że opinie przedstawione w artykule są wyłącznie nasze. Mamy nadzieję, że wnikliwy (a tym samym obszerny) styl recenzji, który poznaliście już przy okazji poprzednich recenzji na naszym blogu, będzie dla Was satysfakcjonujący również i tym razem :). Dołożyliśmy wszelkich starań, aby recenzja była rzetelna i obiektywna. Zaczynamy!

Zestaw

W skład zestawu LD-A8 wchodzą:

  1. Irygator Aquajet LD-A8 (główny moduł, zbiornik na wodę, rączka)
  2. Pojemnik na 4 wymienne dysze
  3. 4 wymienne końcówki/dysze (oznaczone różnymi kolorami) – Aquajet LD-SA01
  4. 1 wymienna końcówka/dysza poddziąsłowa – Aquajet LD-SA02
  5. 2 śrubki montażowe z kołeczkami (montaż opcjonalny)
  6. Polska instrukcja obsługi
  7. Gwarancja.

Zestaw Aquajet LD-A8

Wymiary

Irygator ma wysokość 18 cm (bez dyszy). Jeśli ktoś zastanawiałby się nad stosownym jego umiejscowieniem w łazience (o tym nieco więcej później), to podajemy również rozmiar u podstawy: jest to 17 cm długości [przód] oraz 12 cm szerokości [bok]. Przewód zasilający ma niecałe 150 cm długości, natomiast sprężysty przewód dostarczający wodę do rączki z dyszą do 80-90 cm centymetrów użytecznej długości. Pełną specyfikację można znaleźć na stronie producenta.

Estetyka

Uważamy, że irygator przypadnie do gustu minimalistom. Jego dosyć ostre kształty nie posiadają zbędnych zdobień czy zagłębień, które nie miałyby praktycznego zastosowania, a mogłyby utrudniać jego okresowe wyczyszczenie z zewnątrz :). Nie zbiera więc też zbędnie kurzu. Irygator dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – podstawowej biało-niebieskiej oraz zdobionej rybkami i bąbelkami żółtej wersji dla dzieci. Jeśli zmiana wyglądu urządzenia pozytywnie wpływa na regularność irygacji przez dzieci, to jak najbardziej pomysł popieramy :).

Irygator Aquajet LD-A8 - wersja dla dzieci

Waga

Recenzowany produkt jest irygatorem stacjonarnym, dlatego w dłoni trzymamy jedynie rączkę, w której umieszczona jest dysza. Całe urządzenie waży niecałe 1,5 kg (dokładnie 1470 g), natomiast sam uchwyt zaliczamy do wagi piórkowej :).

Wygoda

Zaletą irygatorów stacjonarnych jest zdecydowanie fakt, że posiadają one pojemne zbiorniki na wodę. Objętość zbiornika w LD-A8 to 500 ml. Choć w praktyce zmieści się jej nieco więcej, ale nie zalecamy przelewać pojemników powyżej tego, co podaje specyfikacja urządzenia :). Dla porównania – przykładowa objętość zbiornika irygatora przenośnego to 100~130 ml.

Przy 600 ml wody (zbiornik po brzeg, zalecamy się trzymać 500 ml 😉 ) i maksymalnej mocy irygator podawał stały strumień wody przez 1 minutę i 52 sekundy. To naprawdę długo. Instrukcja podaje około 1,5 minuty jako czas wykorzystania 500 ml ze zbiornika, czyli wszystko się zgadza. Tak czy inaczej, łatwo przeliczyć, że nalewając 500 ml wody do pojemnika (versus wspomniane wcześniej 100 ml objętości irygatora przenośnego) dwie dokładne osoby mogą komfortowo, bez pośpiechu skorzystać z irygatora, nawet przy ustawieniu go na największą moc. Jest to zdecydowanie wygodne rozwiązanie. Nadmienię, że jak na irygator stacjonarny, urządzenie wydaje się nie być przesadnie głośne (<55 dB).

Moc

Irygator Aquajet LD-A8 wytwarza ciśnienie do 8 barów. Tym samym wydaje się nam, że wyścig producentów dotyczący mocy irygatorów może się zakończyć. W tym sensie, że przytoczona moc jest naprawdę duża i wydaje się nam, że większa moc po prostu nie będzie miała praktycznego zastosowania ze względów bezpieczeństwa w warunkach domowych.

Irygator wytwarza 1200 pulsacji na minutę. Na skali urządzenia pokrętło generowanego ciśnienia można regulować od 0 do 4, natomiast regulacja ma więcej “mniejszych” kroków i jest płynna, dlatego można wybrać poziom odpowiedni dla swoich potrzeb. Jeśli wcześniej nie używaliście irygatora bądź macie skłonność do wrażliwości dziąseł, prawdopodobnie niższa moc będzie na początku bardziej odpowiednia – z czasem dziąsła powinny się wzmocnić i przestać krwawić, jeśli miało to miejsce wcześniej. Natomiast dobrze ukrwione dziąsła to zdrowe dziąsła, a w ich dobrym ukrwieniu skutecznie pomaga masujący strumień wody z irygatora.

Irygator uruchamia się przyciskiem, który znajduje się na jego szczycie po prawej stronie. Jest to naprawdę duży i wygodny przycisk. Natomiast przełącznikiem na rączce można uruchomić bądź wstrzymać podawany strumień wody w momencie, kiedy zmieniamy położenie dyszy irygatora w ustach lub kończymy irygację.

Dysze

Dysze Aquajet LD-A8

W zestawie z irygatorem znajduje się pięć dysz. Cztery podstawowe dysze posiadają kolorowe pierścienie, w celu łatwego ich odróżnienia. Podobnie jak w przypadku niektórych wymiennych końcówek do szczoteczek, kolorowe pierścienie są wymienne, co czasem okazuje się pomocne, aby zachować “swój” kolor do którego się już przyzwyczaiło.

Piąta dysza z zestawu jest ciekawa. Posiada ona miękką, elastyczną końcówkę poddziąsłową do czyszczenia i higieny trudno dostępnych miejsc (korony, mosty, itd).

Dysza poddziąsłowa irygatora Aquajet LD-A8

Wewnątrz głównego modułu irygatora, pod przykrywką, znajduje się specjalny pojemnik do przechowywania czterech końcówek irygatora. Jest on tak zaprojektowany, aby można go było wyjąć i co jakiś czas wygodnie wyczyścić. Kropelki wody, które mogą pozostać na dyszach, mogą ścieknąć wąskim tunelem pod spód lekko uniesionego na nóżkach urządzenia. Wydaje się nam, że jest to całkiem sensowne rozwiązanie, ponieważ unika zalegania wilgoci wewnątrz zbiornika na dysze, jednocześnie nie ma w dyszach tyle wody, aby urządzenie stało w kałuży. Oczywiście niezależnie od tego polecamy wykorzystanie tej możliwości i regularnie czyszczenie wyjmowalnego pojemnika na dysze:).

Umiejscowienie

Ponieważ irygator zasilany jest z gniazda elektrycznego, warto zastanowić się nad odpowiednim jego umiejscowieniem. Większość nieco bardziej współczesnych mieszkań całe szczęście posiada gniazdo elektryczne w pobliżu zlewu w łazience (z przeznaczeniem do suszarek, lodówek, niegdyś również golarek, itp). Jeśli jesteś osobą praworęczną, prawdopodobnie będzie Ci najwygodniej umieścić irygator po prawej stronie zlewu, choć nie musi być to regułą, jeśli urządzenie nie jest od niego bardzo oddalone.

Przewód do rączki jest sprężysty (skręcony niczym serpentyna), dlatego długość 80~90 centymetrów wydaje się nam maksymalną, przy której praktycznie można korzystać z irygatora. Oczywiście przy mniejszej odległości od irygatora – tym bardziej :).

Po uniesieniu górnego wieczka, pojemnik na wodę można zdjąć z głównego modułu. Wyczepia się on z urządzenia bez zbędnego oporu.

Irygator Aquajet LD-A8 można również zainstalować na ścianie przy pomocy dwóch śrubek montażowych. Służy do tego płytka montażowa, która zainstalowana jest na jego tylnej ścianie. Po jej zsunięciu odsłania się mała komora, w której znajduje się fabrycznie zapakowany przewód zasilania. Płytkę montuje się do ściany, następnie irygator można wygodnie na nią nasunąć, bądź zsunąć jeśli zajdzie taka potrzeba (np. do jego czyszczenia/konserwacji).

Płytka montażowa irygatora Aquajet LD-A8

Warto zaznaczyć, że przewód zasilania wychodzi w bok urządzenia, także – o ile nie wisi ono na ścianie, a stoi na półce – nie musi ono być odsunięte od ściany o sztywny fragment przewodu zasilającego. Niby szczegół, a osobiście zwracam uwagę na takie kwestie.

Eksploatacja

Producent zaleca wymianę końcówek co 6 miesięcy. Zestaw dwóch sztuk standardowych dysz do LD-A8 kosztuje około 15 złotych, natomiast dwóch dysz poddziąsłowych – 18 złotych. Nie ma możliwości samodzielnej wymiany rączki czy przewodu wodnego.

Podsumowanie

Czasem duży wybór nie ułatwia podjęcia decyzji, a irygatorów na rynku jest zdecydowanie wiele. Dlatego mamy nadzieję, że dzisiejsza recenzja na Zadrutowanych, tym razem modelu Aquet LD-A8, ułatwi Wam podjęcie odpowiedniej dla siebie decyzji zakupowej :). Ciśnienia nikomu nie zabraknie (do 8 barów!), pojemny zbiornik na wodę, niedrogie dysze (i dwa ich rodzaje), wbudowane miejsce na ich przechowanie oraz alternatywny wygląd irygatora z myślą o dzieciach 🙂 – są to elementy LD-A8 warte uwagi wśród osób rozważających kupno lub wymianę starego irygatora.

Powtórzymy, o czym pisaliśmy już wcześniej. Na proste pytanie, które niejednokrotnie już się pojawiało – “Czy polecacie zakup irygatora?” – odpowiadamy zdecydowanie “Tak!”, albowiem niezależnie od tego czy jest to irygator z górnej, czy z dolnej półki, jako pacjenci ortodontyczni wymagamy wyjątkowo dokładnej higieny jamy ustnej. A w tym irygator zdecydowanie może pomóc.

Jeśli posiadacie już Aquajet LD-A8, chętnie poznamy Wasze opinie :). Chcielibyśmy, aby komentarze pod tym artykułem nie stały się jednak miejscem porównań irygatorów różnych marek i modeli irygatorów, dlatego mamy do Was prośbę. Jeśli macie irygator – cieszymy się z tego razem z Wami (mamy nadzieję, że używacie go często!). Jeśli zamierzacie dopiero go kupić – mamy nadzieję, że choć trochę pomogliśmy w procesie decyzyjnym :). Jeśli jednak chcecie zachwalać pod recenzją tego irygatora inny model, którego używacie – wstrzymajcie się z komentarzem. Liczymy, że w swoim czasie zrecenzujemy i Twój irygator :). Tym razem natomiast zapraszamy do konstruktywnej dyskusji i dzielenia się swoimi wskazówkami bądź opiniami o Aquajet LD-A8 :).

Dziękujemy, że zechcieliście przeczytać całą recenzję :). Zawsze staramy się zwrócić uwagę na kwestie, na które sami – jako konsumenci – zwrócilibyśmy kupując przedmiot w sklepie. Liczymy, że dodaje to użyteczności naszym artykułom :).

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🌅 oraz Facebook 👍.

Michał / 2018-04-09

Nie ma jeszcze komentarzy. Może pozostaw swój? 😊

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »