Jak czytać porównania cen leczenia

Jak czytać porównania cen leczenia

Nasz blog o aparatach ortodontycznych zawiera między innymi serię wpisów zatytułowanych “Ile kosztuje aparat ortodontyczny – [miasto]. Porównanie cen.” Na podstawie kilku czynników zdecydowaliśmy, że cel, jaki przyświeca nam przy publikacji tych artykułów, wymaga wyjaśnienia ?.

Publikując wpisy o porównaniu cen pragniemy przybliżyć przyszłym Zadrutowanym na jakie koszty muszą się przygotować w przypadku decyzji o podjęciu leczenia ortodontycznego.

Nie pozostawia żadnych wątpliwości fakt, że obliczenia całkowitego kosztu leczenia są istotnie przybliżone na podstawie uogólnionych uproszczonych scenariuszy leczenia zawierających przykładowo:

  • plan leczenia
  • 2x łuk metalowy (estetyczny, …)
  • 24 lub 16 wizyt (2 lata, wizyty co miesiąc lub półtora)
  • zdjęcie aparatu
  • szyna retencyjna

Jesteśmy przekonani, że nasi czytelnicy zdają sobie sprawę, że składowych leczenia może być zarówno więcej (zabiegi chirurgiczne, dodatkowe części jak np. mikroimplanty, dodatkowa retencja w postaci nakładki na szczękę, itp) jak i mniej (rzadziej 1x łuk aparatu, krótszy czas leczenia, itp). Każdy przypadek jest inny i powtarzamy to zarówno my na blogu, jak i lekarze dentyści na pierwszych konsultacjach ortodontycznych z pacjentami ?. Tak czy inaczej, być może warto rozpatrywać podane sumy jako ich dolne granice (tzn. minimum).

Choć może zabrzmieć to trywialnie, chcemy jednak zwrócić uwagę, że to nie sumy leczenia ortodontycznego są najważniejsze w porównaniach klinik na naszym blogu, nawet jeśli rozpatrujemy to wyłącznie w kryterium finansów (a nie np. tytułu czy doświadczenia lekarza dentysty).

Poniżej odpowiadamy na Wasze najczęstsze pytania.

Ile to w ogóle kosztuje?

Przede wszystkim, jeśli planujecie podjąć leczenie w mieście, którego porównanie przeglądacie (dotychczas: Gdańsk, Poznań, Szczecin), macie dzięki niemu “jakieś” pojęcie o wysokościach kwot, na które musicie się przygotować. Oczywiście z powodu faktu zestawienia cen różnych klinik można przypuszczać, że te z najniższą sumą zainteresują przynajmniej część czytelników – czy tak jednak powinno być?

money

 

 

Czy polecacie te kliniki?

Po pierwsze, zawsze jasno zaznaczamy, że porównujemy kliniki nie znając ich osobiście. Nigdy ich nie odwiedziliśmy, nie dzwoniliśmy do nich, a strona kliniki czy gabinetu jest naszym jedynym źródłem informacji o ofercie i cenach. Dlatego sam fakt obecności na porównaniu nie stanowi żadnej rekomendacji z naszej strony. Na marginesie, dlatego tak istotne jest mieć kompletny cennik dostępny online… Wiele stron pozostawia wiele do życzenia w tej kwestii, dlatego znaleźliśmy już rozwiązanie, które – miejmy nadzieję – pomoże nam na dostarczaniu Wam dokładnych informacji.

Czy podane ceny częściowe są dokładne?

Po drugie, część cen jesteśmy zmuszeni przybliżyć, ponieważ albo jakiejś ceny brakuje (ale i tak zdecydowaliśmy się uwzględnić tę klinikę/gabinet), albo w cenniku podano przedział (przykładowo, za wymianę łuku: 150 – 300 zł). Ostatecznie może być tak, że ktoś wybierze klinikę tańszą, w której na czerwono za wymianę łuku podaliśmy 150 zł (na czerwono, ponieważ nie wyszczególniono czy cena może być wyższa w przypadku aparatu samoligaturującego czy innego). Następnie na pierwszej wizycie, kiedy dopyta o ceny, okaże się, że wymiana łuku przy takim rodzaju aparatu to nie podane na stronie 150 zł, tylko 250 zł czy nawet 300 zł.

Czy rzeczywiście najdroższa klinika jest najdroższa?

Warto podkreślić fakt, że najdroższa klinika z naszej serii “porównanie cen” wcale nie musi okazać się faktycznie najdroższa – być może w zestawieniu figuruje jako taka właśnie dlatego, ponieważ jako jedyna podała kompletny (lub po prostu bardziej dokładny) cennik na swojej stronie. Warto zatem pamiętać, żeby nie zniechęcać się od razu do takich klinik już na etapie lektury naszego bloga.

Jeśli każdy przypadek jest inny, dlaczego podajecie przybliżone sumy leczenia?

Po trzecie, podane sumy przybliżone są na podstawie uogólnionych scenariuszy leczenia, nie należy zakładać więc, że będzie nas to dokładnie tyle kosztować. Wierzymy, że wśród regularnych czytelników Zadrutowanych nie pojawi się takie założenie. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że nawet jeśli rozpatrujemy podane kwoty z czysto finansowego punktu widzenia, nie chodzi o ich bezwzględną wysokość a relatywną wysokość względem pozostałych klinik.

Skoro sumy leczenia nie powinny mną sterować, na jakiej podstawie dokonać wyboru?

Prawda jest taka, że jeśli wybierzemy już 2-3 kliniki, które najbardziej nam odpowiadają (na podstawie kryteriów, które sami sobie przyjmiemy : posiadana specjalizacja dentysty, odbyte kursy / certyfikacje, staż / doświadczenie, położenie geograficzne kliniki, podejście do pacjenta, polecenia od znajomych, itd), wówczas z tych 2-3 klinik powinniśmy wybrać nie na podstawie “w tej zaoszczędzę 1000 zł” (bo tak wynika z porównania cen), a na podstawie wizyty w klinice, rozmowy ze specjalistą i dopytania o ceny jak i wszelkie kwestie, które nas nurtują jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.

Większość klinik pobiera niską opłatę za pierwszą konsultację ortodontyczną lub nie pobiera jej wcale. Ale nawet jeśli konsultacja kosztuje nas pieniądze, uważamy, że warto je wydać czasem w więcej niż jednym miejscu, aby podjąć świadomą decyzję o rozpoczęciu leczenia, podobnie jak zrobiliśmy to my (nie rzucamy słów na wiatr ? ).

choices

 

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł stosownie podsumował to, jak sugerujemy odczytywać porównanie cen leczenia ortodontycznego, które od czasu do czasu pokazuje się na łamach bloga.

Jeśli ktoś zauważy niespójność między naszym porównaniem cen a cennikiem na stronie którejś kliniki, może to wynikać m.in. z faktu, że klinika zaktualizowała cennik. W takim przypadku prosimy uprzejmie o kontakt z formularza w menu “Kontakt”.

type-fast

 

 

Od przyszłego tygodnia postaramy się celować z wpisami w poniedziałki i czwartki ?. Korzystając z okazji, serdecznie pozdrawiamy naszą czytelniczkę Kasię M. i dziękujemy za przesłaną opinią, która zainspirowała mnie do napisania tego artykułu! ?

To jak, które miasta powinniśmy wziąć następne na warsztat ??

Możecie nas również śledzić na:
Instagram https://www.instagram.com/zadrutowani/ ?
Facebook https://www.facebook.com/zadrutowani/ ?

Michał / 2017-02-10

Kasia M. · 2017-02-10 12:46

Wszystko już wiem, temat wyczerpany, a to, co mi nie pasowało zostało wyjaśnione. Mogę więc skomentować to następująco: 😀
Pozdrawiam i życzę udanego weekendu! 😀

michal · 2017-02-10 13:53

Aaaaaaaaaj no i spaliłem! Nie tak to miało wyglądać… przeczytaj jeszcze raz końcówkę artykułu proszę 😁. I Tobie udanego weekendu ^^!

Kiniur · 2017-02-10 14:21

Poproszę Kraków, bo akurat do założenia aparatu u mnie coraz bliżej 🙂

Magda · 2017-02-21 10:15

Poproszę o Białystok, właśnie dzwoniłam do periodontologa (konsultacja pod kątem koniecznego aparatu z kortykotomią) i jedyne co udało mi się dowiedzieć to cena konsultacji i cena ustalenia planu leczenia. Reszta informacji w czasie wizyty :/ Rozumiem, że za wiedzę się płaci, ale żeby za informację o cenach też?
Może Wam uda się przebić mur 😉
Pozdrawiam
Magda

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »