Aparat ortodontyczny a oferty z Groupona

Aparat ortodontyczny a oferty z Groupona

Co jakiś czas publikujemy dla Was wpisy dotyczące porównania cen. (Dotychczas były to Gdańsk, Poznań, Szczecin.) Mają one za zadanie pokazać orientacyjne koszty, na jakie powinniśmy się przygotować, planując rozpoczęcie leczenia ortodontycznego. Jak widać na przykładach zestawienia kosztów leczenia w kilku wybranych klinikach, ceny nie są małe. Pojawiają się także różnice pomiędzy kosztami usług w poszczególnych gabinetach. Oczywiście wpływ na ceny usług ma wiele czynników – m.in. wiedza i doświadczenie specjalistów, lokalizacja gabinetu, a także opinie i renoma danego gabinetu i/lub lekarzy.

Zrozumiałe jest jednak, że wielu z nas chce obniżyć koszty leczenia, jednocześnie zachowując jakość wykupionych usług. Jedną z opcji obniżenia kosztów, które możemy znaleźć w internecie, jest oferta zakupów grupowych – czyli innymi słowy wykupienie usługi (np. ortodontycznej) na popularnym serwisie Groupon lub podobnym. Zakładamy, że zdecydowana większość naszych czytelników zna ten serwis, więc poprzestanę na krótkim przypomnieniu, że Groupon to portal, poprzez który kupić towary i usługi w bardzo promocyjnych cenach.

Niedawno jedna z naszych czytelniczek zadała nam pytanie w komentarzu do wpisu opublikowanego 17 stycznia 2017 r.:

Chciałam zapytać, czy ktoś korzystał z groupona przy zakładaniu aparatu? Chciałabym się dowiedzieć czy można trochę zaoszczędzić czy jednak pojawiają się ukryte koszty przez co całe leczenie wychodzi drożej.

Odpowiedzieliśmy na komentarz, a wkrótce później opublikowaliśmy historię Mateusza, który także poruszał temat korzystania z promocji oferowanych na Grouponie. Ponieważ jednak temat nie wydaje nam się jeszcze wyczerpany, zdecydowaliśmy się poszperać trochę w internecie i pociągnąć jeszcze wątek Groupona w kontekście podejmowania decyzji o zakładaniu aparatu.

Na wstępie zaznaczymy, że poniższy tekst nie ma na celu nakłaniać Was do korzystania z ofert usług ortodontycznych oferowanych poprzez Groupon lub całkowicie Was do nich zniechęcać. Chcemy Wam jedynie wskazać, na co – naszym zdaniem – warto zwrócić uwagę, rozważając rozpoczęcie leczenie oferowanego w tak promocyjnej cenie.

Osoba przytulająca pieniądze zadrutowaniPromo cena? Coś dla mnie!

Zacznijmy jednak od tego, jakie promocje na usługi ortodontyczne można znaleźć. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: “aparat ortodontyczny groupon” wyskakuje kilkanaście różnych ofert. W kilku z nich mamy do wyboru różne opcje. Dotyczą one, przykładowo:

  • ceny za tzw. wizytę startową, obejmującą konsultację, pobieranie wycisków, diagnostykę, analizę komputerową, przygotowanie i omówienie planu leczenia oraz przygotowanie wstępnego kosztorysu – 299,99 zł
  • ceny za 1 łuk aparatu metalowego – 499 zł
  • ceny za 1 łuk aparatu samoligaturującego – 899 zł
  • ceny za 1 łuk aparatu kosmetycznego – 999 zł
  • ceny za 2 łuki aparatu metalowego – 999 zł
  • ceny za tzw. wizytę startową oraz 1 komplet 3 aparatów Clear Aligner na 1 łuk zębowy – 599,99 zł lub wizytę „Start-up” i 1 komplet 6 aparatów na oba łuki zębowe – 899,99 zł

Dla porównania: w gabinetach ortodontycznych w Warszawie oraz w wielu innych miastach ceny założenia aparatu metalowego na jeden łuk (bez promocji) wahają się od około 1400 zł do około 1800 zł. Biorąc pod uwagę, że założenie aparatu na oba łuki to na ogół największy jednorazowy wydatek w ciągu całego leczenia ortodontycznego – oferty usług w cenach promocyjnych brzmią rzeczywiście kusząco.

O czym jednak trzeba pamiętać? Leczenie ortodontyczne to proces, trwający średnio od roku do nawet trzech lub więcej lat. Dodając do tego czas noszenia retencji, może to być naprawdę zobowiązanie podjęte na wiele lat. Na proces ten składają się różne usługi – zabiegi związane z przygotowaniem planu leczenia i przygotowujące jamę ustną do założenia aparatu (wykonanie zdjęć rtg, wyleczenie wszystkich zębów, usunięcie kamienia, piaskowanie, zabiegi mające na celu wyleczenie dziąseł, ewentualne ekstrakcje, itp.), a także usługi, z których korzystamy już w trakcie noszenia aparatu (wizyty kontrolne, usuwanie kamienia, leczenie zachowawcze, koszt zakładania innych niż standardowy łuk elementów aparatu – np. ekspander, mikroimplant, łuk podjęzykowy, itp.). Do tego dochodzą także koszty usług wykonywanych przy zdejmowaniu aparatu oraz po jego zdjęciu – przygotowanie i założenie retencji, wizyty kontrolne (rzadsze, ale jednak są!), zdjęcia rtg po zdemontowaniu aparatu czy usunięcie ewentualnych osadów.

Sprzątający kurze Justin Beiber.Justin też usuwa czasami osady.

Pewnie większość z Was domyśla się zatem, że decydując się na ofertę z Groupona nie kupujemy całości leczenia ortodontycznego, tylko wybrany jego element. Całość leczenia trzeba sobie dobrze przekalkulować. Czy faktycznie oszczędzamy, czy jednak finalny koszt będzie wyższy, z uwagi na – na przykład – wysokie w stosunku do cen w innych gabinetach – koszty wizyt kontrolnych? Wiele szanujących się gabinetów w Polsce przedstawia pacjentom szacowany koszt leczenia (w oparciu o przygotowany plan) na piśmie i jest to element zawartej umowy, w której wyrażamy zgodę na podjęcie leczenia.

Ważne jest też, aby dokładnie zapoznać się z oferowaną promocją. Niektóre gabinety kuszą niskimi cenami, ale w zamian zastrzegają sobie prawo do zapisywania pacjentów z Groupona np. wyłącznie w godzinach przedpołudniowych, które z reguły są wśród pacjentów mniej popularne – z uwagi na to, że dla wielu z nas są to po prostu godziny pracy lub szkoły.

Inną istotną kwestią jest lekarz prowadzący nasze leczenie. Jest to ważne oczywiście nie tylko przy korzystaniu z ofert Groupona, jednak tutaj szczególnie warto o tym pamiętać. O wyborze lekarza pod kątem posiadania przez niego specjalizacji trochę już pisaliśmy. Umawiając się do konkretnej kliniki czy gabinetu pytajmy o nazwisko specjalisty, do którego zostaliśmy zapisani. Specjalizacja i doświadczenie – choć ważne – to oczywiście nie jedyne aspekty wyboru lekarza. Dobrą praktyką jest sprawdzenie w internecie opinii na jego temat. Dobrze jest wiedzieć, czy pacjenci są zadowoleni z jego usług oraz jak lekarz traktuje swoich pacjentów, czy odpowiada na pytania, czy udziela wyczerpujących informacji o procesie leczenia, itp. Ponownie podkreślamy, że warto to robić zawsze, nie tylko korzystając z usług w promocyjnej cenie.

Istotne jest, że klienci Groupona, którzy już skorzystali z danej promocji, zostawiają swoje oceny pod daną ofertą – opinie te dotyczą zarówno jakości oferowanych usług, jak również stosunku ich jakości do ceny. Jest to szczególnie ważne, ponieważ niektóre usługi oferowane na Grouponie (niekoniecznie oferty usług ortodontycznych) miały lub nadal mają opinie wskazujące, że klienci z Groupona traktowani są jako klienci drugiej kategorii (np. wizyty notorycznie są przesuwane lub opóźniają się, pierwszeństwo zapisów mają pacjenci uiszczający pełną opłatę za usługę, itp.)

Osoba wciskająca się do kolejki zadrutowaniPierwszeństwo zapisów? Nie za bardzo.

Warto też dopytać, czy nasz lekarz prowadzący będzie obecny na każdej naszej wizycie. Niestety, wiele promocyjnych ofert przyciąga pacjentów nie tylko niskimi kosztami, ale także nazwiskiem jednego lub dwóch znanych i renomowanych lekarzy pracujących w danym gabinecie. Tymczasem później okazuje się, że na każdej wizycie – bez uzasadnionej przyczyny – przyjmuje nas inny lekarz i nasze leczenie de facto prowadzi zupełnie inna osoba, niż ta, do której się zapisywaliśmy. Naszym zdaniem nie jest to zagranie fair wobec pacjenta – przynajmniej my nie zdecydowalibyśmy się na prowadzenie naszego leczenia w taki sposób.

Jeśli jednak wiemy, kto będzie prowadził nasze leczenie, sprawdziliśmy dokładnie opinie i wiarygodność usługodawcy, poznaliśmy plan leczenia i jego szacunkowy koszt, a cena i pozostałe warunki świadczonych usług, w tym także lokalizacja kliniki nam odpowiadają, wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby z kuszącej oferty skorzystać i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Szanując fakt, że każdy gabinet czy klinika ma swój indywidualny plan marketingowy, mający na celu przyciągnięcie pacjentów – czy to promocyjną ceną założenia aparatu, czy chociażby wykonaniem zdjęć rtg w promocyjnej cenie – wierzymy, że także i wśród ofert z Groupona można znaleźć perełki i da się trafić na ofertę specjalisty, z której będziemy zadowoleni.

Podsumowując: zawsze warto sprawdzać, co dokładnie kupujemy. Wszak kupno kota w worku grozi nam zawsze, nie tylko przy korzystaniu z promocji.

Możecie nas również śledzić na:
Instagram https://www.instagram.com/zadrutowani/ ?
Facebook https://www.facebook.com/zadrutowani/ ?

Kasia / 2017-03-09

Asia · 2017-03-09 10:15

Mam aparat z groupona i jestem bardzo zadowolona z usług 🙂

Kasia · 2017-03-09 11:09

Asiu, a można wiedzieć, ile i za co konkretnie zapłaciłaś? 🙂

Asia · 2017-03-09 15:38

To było bodajże 999 zł za pierwszą wizytę, plan leczenia oraz jeden łuk aparatu metalowego 🙂

Kasia M. · 2017-03-10 09:52

Fajnie, ale nie wiem czy bym się zdecydowała:) Raz kupiłam voucher do fryzjera 😉 Mycie, cięcie, modelowanie. Włosy mi tak postrzępiła, że wstydziłam się wychodzić z domu. I do tego żadnego modelowania nie było… I myślę, że już się na takie promocje nie skusze, na pewno nie na usługi dotyczące wyglądu 😉
Pozdrawiam 😀

Kasia · 2017-03-10 12:54

Kasiu, ja też kiedyś korzystałam z usług fryzjerskich w ramach oferty z Groupona i nie byłam zadowolona. Faktem jest jednak, że zupełnie nie sprawdziłam opinii o fryzjerce i jej gabinecie – jak się później okazało, nie były pochlebne. Sama po wizycie opublikowałam swoje zdanie na temat jej usług.

Na wszystkim można się naciąć, dlatego – jeśli ktoś się decyduje na skorzystanie z takiej promocji – powinien dokładnie sprawdzić, co kupuje i kto jest wykonawcą. Tak jak napisała jedna czytelniczka w komentarzu zostawionym na Facebooku – na pewno są specjaliści, którzy świetnie wykonują swoją pracę, a chcąc po prostu zarobić więcej (wypromować się) są w stanie w części zleceń zejść z ceny nawet o połowę.

Nie zmienia to faktu, że na pewno są też i tacy, którzy spartaczą robotę – niezależnie od tego, ile pacjent im płaci.

Każdy ma prawo do swojej opinii na ten temat – my w żaden sposób nie próbujemy nimi sterować, a jedynie (jak zawsze!) informować naszych czytelników o różnych możliwościach 🙂

Dziękujemy za komentarz 🙂

Pozdrowienia 🙂

Magda · 2017-03-14 16:06

Witam,
Noszę aparat zakupiony przez Groupon.

Na tę chwilę jestem bardzo zadowolona – po miesiącu widać już pierwsze zmiany.
Do tego cena!!!! Założony mam aparat kosmetyczny… w cenie 1400 zl za obydwa łuki 🙂

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »