Aparat ceramiczny – zbiór pytań

Aparat ceramiczny – zbiór pytań

Wygląda na to, że powracającymi tematami pytań, które do nas kierujecie, są kwestie/wątpliwości dotyczące aparatu estetycznego. Jeśli pytanie zadajecie w komentarzu, to oczywiście upubliczniamy je wraz z odpowiedzią. Postanowiliśmy jednak zebrać kilka pytań, które trafiły do nas w wiadomościach prywatnych. Niektóre informacje pojawiały się już we wcześniejszych wpisach, więc tylko je odświeżymy. Są też jednak nowe wątki. Dziś zatem sesja pytań (głównie do Kasi, bo Michał na obu łukach nosi aparat metalowy) – Wy pytacie, my odpowiadamy. Jeśli macie więcej pytań, możecie zostawić je pod artykułem. A jeśli podoba się Wam artykuł, będzie nam niezmiernie miło, jeśli podzielicie się nim ze znajomymi i udostępnicie go na Facebook’u 😊.

1. Jaki rodzaj aparatu nosisz? Ceramiczny czy kryształowy?

Pytanie bardzo słuszne, ponieważ rzeczywiście pojęcie “aparat estetyczny” obejmuje co najmniej dwa typy aparatu. Do estetycznych aparatów, które są mniej widoczne na zębach, zaliczają się aparaty z zamkami porcelanowymi i ceramicznymi (czyli w kolorze mlecznym, zbliżonym do barwy zębów) oraz aparaty z zamkami przezroczystymi (kryształowe i  szafirowe). Czasami niektóre osoby używają pojęcia “aparat estetyczny” zamiennie z pojęciem “aparat kosmetyczny”. Tymczasem nie do końca jest to właściwe – aparaty kosmetyczne to jeszcze szersza grupa i do nich zaliczają się także aparaty lingwalne, przyklejane do wewnętrznej strony zębów.

Dość jednak tej teorii – ja na górnym łuku mam aparat ceramiczno-metalowy (od czwórki do czwórki zamki ceramiczne, na szóstkach i siódemkach – zamki metalowe. Gwoli przypomnienia – piątek nie mam wcale). Na zębach dolnych mam aparat metalowy.

2. Czy aparat ceramiczny rzeczywiście jest większy od aparatu metalowego? Czy ma on wpływ na powiększenie się ust?

Przyznam, że na to pytanie trudno jest mi odpowiedzieć jednoznacznie. Po założeniu aparatu usta (zwłaszcza górna warga) delikatnie się powiększyły, czy też – uwypukliły. Nie jest to jednak żaden dzióbek typu duckface 😉 – skądinąd bardzo popularny, ze względów niezrozumiałych dla mnie… Podobno (tak czytałam) zamki aparatu ceramicznego są nieco większe niż zamki aparatu metalowego, jednak nie jestem w stanie porównać tego dokładnie. Aparat metalowy mam na dolnych zębach, które naturalnie są mniejsze i lekko cofnięte w stosunku do zębów górnych, zatem trudno porównywać te zamki jeden do jednego. Nawet jeśli są zamki ceramiczne są nieco większe, to nie jest to istotna różnica.

Przyznam też, że kilka osób przyglądając się mojemu górnemu aparatowi na żywo określiło go mianem “malutkiego” – pewnie dlatego, że jest mało zauważalny, sprawia wrażenie mniejszego 🙂.

3. Czy każdą wadę można leczyć aparatem estetycznym?

Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jeden ze znajomych (pacjent) dziwił się, że mojej wadzie ma podołać aparat ceramiczny 😉. Ocenę tego pozostawiłam jednak specjalistom. W moim przypadku nie było żadnych przeciwwskazań do tego, abym nosiła aparat ceramiczny na górnych zębach. Ponieważ nie planowałam nosić ceramicznego na zębach dolnych, nie poruszałam z ortodontką kwestii ewentualnych przeciwwskazań do noszenia tego typu aparatu na dole. Podobno jednak w przypadku pacjentów ze wskazaniami do operacji ortognatycznej nie używa się aparatów estetycznych (ani kosmetycznych), tylko zwykłe z metalowymi zamkami, ponieważ te są najsilniejsze i nie ma niebezpieczeństwa, że chirurg uszkodzi aparat w trakcie zabiegu. Czy tak jest rzeczywiście? Zapraszamy nasze czytelniczki będące przed lub po takiej operacji do wypowiedzenia się 🙂.

4. Czy wybór aparat (metalowy vs. estetyczny) ma wpływ na czas leczenia?

Podobnie jak w odpowiedzi na pytanie nr 3 – słyszałam takie opinie. U mnie jednak plan leczenia nie był uzależniony od wybranego aparatu i moja ortodontka nic o tym nie wspominała. Nie chcę zatem bezrefleksyjnie powtarzać niesprawdzonych opinii innych pacjentów. Michał wprawdzie będzie nosił aparat (metalowy) krócej niż ja (o około 6 miesięcy), jednak wpływ na to ma raczej inna wada i wykonane zabiegi przed założeniem aparatu.

5. Czy aparat estetyczny jest bardziej awaryjny?

Jeśli tak jest, to nie zauważyłam tego. Dotychczas awaria aparatu (odklejenie się zamka) dotyczyła zamka metalowego, przyklejonego do lewej górnej siódemki. Z zamkami estetycznymi póki co nic się nie dzieje. Spadła mi wprawdzie ligatura z górnej jedynki, ale nie sądzę, żeby rodzaj zamka miał na to jakikolwiek wpływ.

Moja ortodontka odradzała mi aparat kryształowy, jako bardziej awaryjny, jednak na stronie pewnego gabinetu wyczytałam coś dokładnie przeciwnego – że aparaty kryształowe są bardzo wytrzymałe. Nie wiem, jak to dokładnie jest 🙂. Myślę, że nie bez znaczenia na odklejanie się zamków (jakichkolwiek) jest trwałość ich przyklejenia, przygotowanie zębów przed montowaniem aparatu, itd.

6. Czy aparat ceramiczny mocno się przebarwia?

Zamki raczej się nie przebarwiają – czasami pojawia się jakieś zanieczyszczenie w szczelinkach zamków, jednak na ogół nie są to mocne zabrudzenia (ortodontka raz usuwała mi takie zanieczyszczenie tzw. zgłębnikiem – sama nie dałam rady usunąć ich szczoteczką, wykałaczką, ani także ostrą końcówką niciowykałaczki.

Winne przebarwień aparatu są ligatury. Póki co w aparacie ceramicznym miałam dwa kolory – raz przezroczyste, pozostałe razy – mlecznobiałe. Tych pierwszych absolutnie nie polecam – przebarwiły się po około 6 dniach, choć wcale nie piłam kawy ani wina oraz nie jadłam żadnych specjalnie barwiących potraw. Jeśli takie same stosuje się do aparatu kryształowego, to nie skusiłabym się na niego – choć na reklamach wygląda całkiem ładnie 🙂. Wszystkim noszącym aparaty ceramiczne polecam ligatury mlecznobiałe/kość słoniowa/białe. Po wymianie wyglądają SUPER! Optycznie wybielają zęby – spotkałam się nawet z pytaniem, czy poddałam się zabiegowi wybielania zębów. Oczywiście one także się przebarwiają (nawiasem mówiąc – przebarwiają się także ligatury kolorowe – np. niebieskie po zażółceniu stają się zielone – tak, podstawowe zasady mieszania się barw działają również tutaj 😉), jednak nieco wolniej. Ładnie wyglądają przez około 18 dni. Później (w zależności też od diety) zażółcają się. Dla mnie jednak, przy wizytach co około 4 tygodnie, nie stanowi to aż tak istotnego problemu.

7. Dlaczego zdecydowałam się na aparat ceramiczny?

Zależało mi na tym, żeby aparat był mało widoczny. Aparaty lingwalne odrzuciłam od razu – ze względu na cenę i ich wpływ na dykcję. Na górę od początku chciałam mieć założony aparat estetyczny. Jest on oczywiście droższy niż metalowy – na ogół o jakieś 800-1200 zł. Oczywiście względy finansowe też brałam pod uwagę, a ponieważ gdy się uśmiecham (tak jak na zdjęciu) lub gdy mówię, aparat na dole jest prawie niezauważalny, rodzaj aparatu założonego na żuchwę nie miał dla mnie aż tak istotnego znaczenia. Na dolne zęby w ogóle nie rozważałam zakładać aparatu estetycznego. Podczas rozmów w gabinecie nr 1 (w którym ostatecznie się nie leczę) była mowa także o aparacie samoligaturującym i ortodontka przedstawiła mi również opcję: góra – estetyczny, dół – metalowy, z tymże wyszło to jednak sporo drożej ze względu na koszty samoligaturujących aparatów, które po prostu są droższe.

8. Czy aparat ceramiczny kaleczy dziąsła mniej niż aparat metalowy?

Raczej nie. Wszelkiego rodzaju otarcia i odgniotki przerobiłam już na śluzówce przy zębach górnych oraz dolnych. Nie sądzę, aby typ aparatu miał na to jakikolwiek wpływ. Raczej zależy to od usytuowania zębów, przesuwania się ich i kontaktu ze śluzówką – ja najwięcej podrażnień miałam przez zamki przyklejone do zębów najbardziej wystających – czyli trójek (zarówno górnych, jak i dolnych). Wosk i maście Sachol i Solcoseryl rozwiązywały jednak ten problem.

9. Czy po roku noszenia aparatu i przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów podjęłabym taką samą decyzję dotyczącą wyboru aparatu?

Bez wątpienia – tak. Jestem zadowolona ze swojego aparatu, zarówno pod względem estetycznym, jak i pod względem rezultatów, jakie przynosi ich noszenie. Nie zmienia to faktu, że podobają mi się także Wasze aparaty metalowe 🙂. Jeśli jednak miałabym podjąć inną decyzję, to wybrałabym metalowy z różowymi gumkami 🙂.

Zobaczcie sami – z daleka prawie w ogóle nie widać tego mojego aparatu 😊.

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍.

Kasia / 2017-03-16

Barbara Walocha · 2017-03-16 09:02

Bardzo źle wspominam ściąganie aparatu porcelanowego

Kasia · 2017-03-16 09:18

A na czym polegał problem ze ściąganiem tego typu aparatu?

Marta · 2017-03-16 11:54

Ja mam na górze aparat estetyczny samoligaturujący także nie ma problemu z przebarwieniami bowiem nie ma w nim ligatur:) przy myciu zębów to właśnie zamki aparatu estetycznego haczą trochę o włosie szczoteczki:) mam wrażenie, że faktycznie jest mniej wytrzymały bo przy zakładaniu odpadł haczyk z jednego zamka. Ale generalnie uważam, że to była dobra decyzja mimo, iż metalowy na dole też bardzo mi się podoba:) traktuję go jako biżuterię;)

Monika · 2017-03-16 18:20

Ja mam samoligaturujacy estetyczny, ceramiczny, jestem zadowolona, gdybym nie seplenila to malo kto by sie zorientowal, ze go mam:-) po tygodniu zdaje mi sie, ze i zeby i zamki troche pożółkły 😐 ale mam nadzieje, ze to tylko moje zludzenie

Aga · 2017-03-18 19:15

Przed chwilą odkryłam Waszego bloga i pochłaniam kolejne posty, a ten jest dla mnie szczególnie ważny – w środę i ja stanę się zadrutowana estetycznie, najpierw na górę, metalowy dół musi poczekać 🙂 utwierdziłam się w przekonaniu, że nie warto wybierać przezroczystych gumek i zdecyduję się na te, które są polecane przez Ciebie 🙂
Blog jest kopalnią wiedzy, do tego wydajecie się mega sympatycznymi osobami i przez to tak dobrze się go czyta! 🙂 Niedawno popełniłam ogromny błąd w postaci przeglądania forów i… nigdy więcej! Negatywne opinie, niesprawdzone dane, na chwilę zniechęciłam się do pomysłu zadrutowania, ale chwila przemyśleń wystarczyła, żeby doprowadzić plan do realizacji. Dobrze widzieć rzetelne opracowania w postaci bloga 🙂
Pozdrawiam Was serdecznie :))

Kasia · 2017-03-19 09:21

Bardzo miło czytać nam słowa uznania 😊. Cieszymy się, że choć trochę przyczyniliśmy się do podjęcia decyzji o założeniu aparatu! Zapraszamy do regularnej lektury bloga, a w przyszłości także do podzielenia się swoją ortodontyczną historią 😀

Kasia i Michał

Wiola · 2017-09-06 13:33

Ja mam aparat samoligaturujący ceramiczny - górny i dolny łuk. Jest ze mną pół roku, Jest bardzo mało widoczny. Dodatkowo nie uwypukliły mi się wargi. Jedyny minus u mnie to awaryjność. Już 3 razy ten sam zamek mi się odkleił, jednak ortodontka twierdzi, że ząb jest mocno zrotowany oraz że górnym zębem uderzam w ten zamek na dole - dokleiła mi ograniczniki na górne szóstki i na razie jest ok. Teraz po pół roku odkleił mi się zamek w innym miejscu. A podczas otwierania klapek przy ostatniej wizycie ortodontka uszkodziła 2 zamki.

oliwia · 2018-02-01 00:24

Hej zadrutowani . Tez mam aparat estetyczny jak narazie odpadl.mi jeden zamek przez wlasna glupote jadlam jablko. Fakt gumki przezroczyste musze mocno uwazac co jej w sczegulnosci zupka chinska nie zjem jej juz nigdy! Co do bolu dziwne kazdy przy aparacie metalowym mowi ze mega boli mnie moj aparat nie boli . 1 dzien bardzo bola mnir glowa. Aparat mam 2 tygodnie a juz widze roznice w 2 jak sie wyprostowala. Super blog moze zrobisz temat co jesc a czego unikac to by zapewne pomoglo nam poczatkujacym :)

Milego wieczor

Sara · 2018-02-03 13:27

Hej!

Świetny blog! Mam do Was pytanie aparatki kochane. Czy ma którąś aparat ceramiczny z białym łukiem? Ortodontka odradza mi biały, bo twierdzi, że szybko się przestawia i wygląda gorzej niż metalowy, a zależy mi na tym, żeby cały był bardzo dyskretny.

Aneta · 2018-03-11 00:01

Mam aparat ceramiczny. Co do zamków to prawda, są nieco większe. Z własnego doświadczenia nie polecam ich osobom mającym małe usta, wargi. Jest to dość kłopotliwe bo będzie je zasłaniać warga, powinna ta bardziej wewnętrzną część ze śluzówką. Tym samym np każda pomadka będzie zdzierana przez zamki jedynek, przy całowaniu są niezbyt przyjemne dla drugiej osoby. Metal lepiej się "ślizga" niż ceramika.

Ale prawdą jest też, że jest mniej widoczny, a bawią się jedynie ligatury, ale nie aż tak bardzo o byle nie pijesz dużo kawy i herbaty.

Magdalena · 2018-03-18 19:14

Witam.

Czy znajdę tutaj osobę, która leczy diastemę (przerwa między górnymi jedynkami) aparatem. Jeśli tak to jakie

doświadczenie macie?

Marta · 2018-05-04 12:38

Dołączam się do pytania Magdaleny o zamykanie diastemy między jedynkami. 16 maja zakładam aparat na górne zęby, bo już mam dość mojej szpary. Niestety ortodonta nie chce mi założyć aparatu samoligaturującego tylko szafirowy z ligaturami. Tłumaczy to tym, że aparat samoligarurujący poszerza łuk zębowy a dołu nie ruszamy. Nie wiem co mam myśleć... Nie chcę świecić żółtymi gumkami i jeździć na ich wymianę co 4 tygodnie. Zdecydowałam się na aparat tylko z tego względu, że właśnie mam wybór tego dyskretnego. Jeszcze nie mam aparatu a już jestem załamana 😭😭😭

Aśka · 2018-07-09 00:37

Hej, dzięki za bloga - to rzeczywiście chyba jedyne tak kompetentne źródło wiedzy o aparatach w internecie :) Ja dojrzałam już mentalnie do aparatu, teraz się "przygotowuję" - zaplanowałam już skaling i piaskowanie, przede mną rwanie 4 ósemek... (chyba najgorsza część planu) a na święta bożonarodzeniowe planuję aparat. Trzymajcie kciuki! (za moją odwagę głównie :) )

Oskar · 2018-09-30 18:03

Po pierwsze: wasz blog jest fantastyczny! to po prostu cudowny zbiór informacji, gratuluję podejścia i prowadzenia!!

Po drugie: jeśli czytacie komentarze, to będę dozgodnie wdzięczny za podpowiedź w jednej drutowej sprawie :) Otóż, noszę się z zamiarem założenia ceramicznego aparatu ale niestety moje ząbki są dość żółte. Nie chciałbym aby zamki były dużo bielsze od zębów co by tylko podkreśliło (tak mi się wydaje) mój niefajny kolor. Myślałem zatem, aby wybielić sobie zęby przed założeniem aparatu ale z kolei wówczas musiałbym wybielić pewnie też po, bo podobno kolor pod zamkami może być już inny. Co sądzicie o takim pomyśle? Macie jakieś doświadczenia w tym zakresie? A może jest to dobry pomysł na wpis, myślę, że wiele osób interesuje kombinacja ortodoncja + wybielanie zębów. Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi i jeszcze raz gratuluje super bloga!!

Michał · 2018-10-01 16:19

Cześć Oskar :) Dziękujemy bardzo za miłe słowa! Rzeczywiście jest to temat, który chcemy poruszyć na Zadrutowanych (kiedy sami wybielimy zęby - obecnie aparat ma jeszcze Kasia).

W moim przypadku po zdjęciu aparatu nie widać przebarwień w miejscu, gdzie były zamki, choć oczywiście może to może zależeć od przypadku - każdy jest inny. Wybielenie zębów przed samym założeniem aparatu może nie być najlepszym pomysłem, niemniej Twój ortodonta byłby najodpowiedniejszą osobą do oceny Twojej sytuacji. Rozumiem, że prawdopodobnie dokonałeś już wyboru, ale może warto jednak rozważyć aparat metalowy, a wybielić zęby po zdjęciu aparatu :)? Byłoby to sumarycznie dużo bardziej oszczędnym wariantem, a o względach estetycznych pisaliśmy już niejeden raz - aparat metalowy to nic, czego trzeba się wstydzić. Ba, stał się on właściwie modny :).

Reasumując, nie zakładałbym istotnych odbarwień pod zamkami, niemniej najtrafniej odpowie na Twoje pytanie ortodonta :). Powodzenia i jeszcze raz dziękujemy za miłe słowa!

Dominika · 2018-11-23 16:01

"Zamki raczej się nie przebarwiają – czasami pojawia się jakieś zanieczyszczenie w szczelinkach zamków, jednak na ogół nie są to mocne zabrudzenia (ortodontka raz usuwała mi takie zanieczyszczenie tzw. zgłębnikiem – sama nie dałam rady usunąć ich szczoteczką, wykałaczką, ani także ostrą końcówką niciowykałaczki." Niestety ale nie zgodze sie zupelnie. Mam aparat ceramiczny prawei dwa lata i jest strasznie przebarwiony. Gdybym wiedziala ze tak to bedzie wygladac nigdy bym sie na niego nie zdecydowala bo wyglada po prostu tragicznie. Mozliwe ze jesli ktos trzyma biala diete i nie pije kawy i herbaty w ogole to nie ma problemu. Ja pije okolo jedna kawe dziennie i dwie herbaty i myje zeby zaraz po (powiedzmy max 15 min po wypiciu) a po pol roku zamki zrobily sie brudne. I nie nie mowie o ligaturach ktore sa czesto wymienane. Zdecydowanie odradzam taki aparat. Teraz napewno wybralabym metalowy ktory wyglada duzo bardziej estetycznie.

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »