Wygląda na to, że powracającymi tematami pytań, które do nas kierujecie, są kwestie/wątpliwości dotyczące aparatu estetycznego. Jeśli pytanie zadajecie w komentarzu, to oczywiście upubliczniamy je wraz z odpowiedzią. Postanowiliśmy jednak zebrać kilka pytań, które trafiły do nas w wiadomościach prywatnych. Niektóre informacje pojawiały się już we wcześniejszych wpisach, więc tylko je odświeżymy. Są też jednak nowe wątki. Dziś zatem sesja pytań (głównie do Kasi, bo Michał na obu łukach nosi aparat metalowy) – Wy pytacie, my odpowiadamy. Jeśli macie więcej pytań, możecie zostawić je pod artykułem. A jeśli podoba się Wam artykuł, będzie nam niezmiernie miło, jeśli podzielicie się nim ze znajomymi i udostępnicie go na Facebook’u 😊.
1. Jaki rodzaj aparatu nosisz? Ceramiczny czy kryształowy?
Pytanie bardzo słuszne, ponieważ rzeczywiście pojęcie “aparat estetyczny” obejmuje co najmniej dwa typy aparatu. Do estetycznych aparatów, które są mniej widoczne na zębach, zaliczają się aparaty z zamkami porcelanowymi i ceramicznymi (czyli w kolorze mlecznym, zbliżonym do barwy zębów) oraz aparaty z zamkami przezroczystymi (kryształowe i szafirowe). Czasami niektóre osoby używają pojęcia “aparat estetyczny” zamiennie z pojęciem “aparat kosmetyczny”. Tymczasem nie do końca jest to właściwe – aparaty kosmetyczne to jeszcze szersza grupa i do nich zaliczają się także aparaty lingwalne, przyklejane do wewnętrznej strony zębów.
Dość jednak tej teorii – ja na górnym łuku mam aparat ceramiczno-metalowy (od czwórki do czwórki zamki ceramiczne, na szóstkach i siódemkach – zamki metalowe. Gwoli przypomnienia – piątek nie mam wcale). Na zębach dolnych mam aparat metalowy.
2. Czy aparat ceramiczny rzeczywiście jest większy od aparatu metalowego? Czy ma on wpływ na powiększenie się ust?
Przyznam, że na to pytanie trudno jest mi odpowiedzieć jednoznacznie. Po założeniu aparatu usta (zwłaszcza górna warga) delikatnie się powiększyły, czy też – uwypukliły. Nie jest to jednak żaden dzióbek typu duckface 😉 – skądinąd bardzo popularny, ze względów niezrozumiałych dla mnie… Podobno (tak czytałam) zamki aparatu ceramicznego są nieco większe niż zamki aparatu metalowego, jednak nie jestem w stanie porównać tego dokładnie. Aparat metalowy mam na dolnych zębach, które naturalnie są mniejsze i lekko cofnięte w stosunku do zębów górnych, zatem trudno porównywać te zamki jeden do jednego. Nawet jeśli są zamki ceramiczne są nieco większe, to nie jest to istotna różnica.
Przyznam też, że kilka osób przyglądając się mojemu górnemu aparatowi na żywo określiło go mianem “malutkiego” – pewnie dlatego, że jest mało zauważalny, sprawia wrażenie mniejszego 🙂.
3. Czy każdą wadę można leczyć aparatem estetycznym?
Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jeden ze znajomych (pacjent) dziwił się, że mojej wadzie ma podołać aparat ceramiczny 😉. Ocenę tego pozostawiłam jednak specjalistom. W moim przypadku nie było żadnych przeciwwskazań do tego, abym nosiła aparat ceramiczny na górnych zębach. Ponieważ nie planowałam nosić ceramicznego na zębach dolnych, nie poruszałam z ortodontką kwestii ewentualnych przeciwwskazań do noszenia tego typu aparatu na dole. Podobno jednak w przypadku pacjentów ze wskazaniami do operacji ortognatycznej nie używa się aparatów estetycznych (ani kosmetycznych), tylko zwykłe z metalowymi zamkami, ponieważ te są najsilniejsze i nie ma niebezpieczeństwa, że chirurg uszkodzi aparat w trakcie zabiegu. Czy tak jest rzeczywiście? Zapraszamy nasze czytelniczki będące przed lub po takiej operacji do wypowiedzenia się 🙂.
4. Czy wybór aparat (metalowy vs. estetyczny) ma wpływ na czas leczenia?
Podobnie jak w odpowiedzi na pytanie nr 3 – słyszałam takie opinie. U mnie jednak plan leczenia nie był uzależniony od wybranego aparatu i moja ortodontka nic o tym nie wspominała. Nie chcę zatem bezrefleksyjnie powtarzać niesprawdzonych opinii innych pacjentów. Michał wprawdzie będzie nosił aparat (metalowy) krócej niż ja (o około 6 miesięcy), jednak wpływ na to ma raczej inna wada i wykonane zabiegi przed założeniem aparatu.
5. Czy aparat estetyczny jest bardziej awaryjny?
Jeśli tak jest, to nie zauważyłam tego. Dotychczas awaria aparatu (odklejenie się zamka) dotyczyła zamka metalowego, przyklejonego do lewej górnej siódemki. Z zamkami estetycznymi póki co nic się nie dzieje. Spadła mi wprawdzie ligatura z górnej jedynki, ale nie sądzę, żeby rodzaj zamka miał na to jakikolwiek wpływ.
Moja ortodontka odradzała mi aparat kryształowy, jako bardziej awaryjny, jednak na stronie pewnego gabinetu wyczytałam coś dokładnie przeciwnego – że aparaty kryształowe są bardzo wytrzymałe. Nie wiem, jak to dokładnie jest 🙂. Myślę, że nie bez znaczenia na odklejanie się zamków (jakichkolwiek) jest trwałość ich przyklejenia, przygotowanie zębów przed montowaniem aparatu, itd.
6. Czy aparat ceramiczny mocno się przebarwia?
Zamki raczej się nie przebarwiają – czasami pojawia się jakieś zanieczyszczenie w szczelinkach zamków, jednak na ogół nie są to mocne zabrudzenia (ortodontka raz usuwała mi takie zanieczyszczenie tzw. zgłębnikiem – sama nie dałam rady usunąć ich szczoteczką, wykałaczką, ani także ostrą końcówką niciowykałaczki.
Winne przebarwień aparatu są ligatury. Póki co w aparacie ceramicznym miałam dwa kolory – raz przezroczyste, pozostałe razy – mlecznobiałe. Tych pierwszych absolutnie nie polecam – przebarwiły się po około 6 dniach, choć wcale nie piłam kawy ani wina oraz nie jadłam żadnych specjalnie barwiących potraw. Jeśli takie same stosuje się do aparatu kryształowego, to nie skusiłabym się na niego – choć na reklamach wygląda całkiem ładnie 🙂. Wszystkim noszącym aparaty ceramiczne polecam ligatury mlecznobiałe/kość słoniowa/białe. Po wymianie wyglądają SUPER! Optycznie wybielają zęby – spotkałam się nawet z pytaniem, czy poddałam się zabiegowi wybielania zębów. Oczywiście one także się przebarwiają (nawiasem mówiąc – przebarwiają się także ligatury kolorowe – np. niebieskie po zażółceniu stają się zielone – tak, podstawowe zasady mieszania się barw działają również tutaj 😉), jednak nieco wolniej. Ładnie wyglądają przez około 18 dni. Później (w zależności też od diety) zażółcają się. Dla mnie jednak, przy wizytach co około 4 tygodnie, nie stanowi to aż tak istotnego problemu.
7. Dlaczego zdecydowałam się na aparat ceramiczny?
Zależało mi na tym, żeby aparat był mało widoczny. Aparaty lingwalne odrzuciłam od razu – ze względu na cenę i ich wpływ na dykcję. Na górę od początku chciałam mieć założony aparat estetyczny. Jest on oczywiście droższy niż metalowy – na ogół o jakieś 800-1200 zł. Oczywiście względy finansowe też brałam pod uwagę, a ponieważ gdy się uśmiecham (tak jak na zdjęciu) lub gdy mówię, aparat na dole jest prawie niezauważalny, rodzaj aparatu założonego na żuchwę nie miał dla mnie aż tak istotnego znaczenia. Na dolne zęby w ogóle nie rozważałam zakładać aparatu estetycznego. Podczas rozmów w gabinecie nr 1 (w którym ostatecznie się nie leczę) była mowa także o aparacie samoligaturującym i ortodontka przedstawiła mi również opcję: góra – estetyczny, dół – metalowy, z tymże wyszło to jednak sporo drożej ze względu na koszty samoligaturujących aparatów, które po prostu są droższe.
8. Czy aparat ceramiczny kaleczy dziąsła mniej niż aparat metalowy?
Raczej nie. Wszelkiego rodzaju otarcia i odgniotki przerobiłam już na śluzówce przy zębach górnych oraz dolnych. Nie sądzę, aby typ aparatu miał na to jakikolwiek wpływ. Raczej zależy to od usytuowania zębów, przesuwania się ich i kontaktu ze śluzówką – ja najwięcej podrażnień miałam przez zamki przyklejone do zębów najbardziej wystających – czyli trójek (zarówno górnych, jak i dolnych). Wosk i maście Sachol i Solcoseryl rozwiązywały jednak ten problem.
9. Czy po roku noszenia aparatu i przeanalizowaniu wszystkich plusów i minusów podjęłabym taką samą decyzję dotyczącą wyboru aparatu?
Bez wątpienia – tak. Jestem zadowolona ze swojego aparatu, zarówno pod względem estetycznym, jak i pod względem rezultatów, jakie przynosi ich noszenie. Nie zmienia to faktu, że podobają mi się także Wasze aparaty metalowe 🙂. Jeśli jednak miałabym podjąć inną decyzję, to wybrałabym metalowy z różowymi gumkami 🙂.
Zobaczcie sami – z daleka prawie w ogóle nie widać tego mojego aparatu 😊.
Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍.