Usuwanie zębów przed założeniem aparatu

Usuwanie zębów przed założeniem aparatu

Dziś Sylwia dzieli się z Wami dzisiaj swoją historią. Warto podkreślić, że odwiedziła trzech ortodontów, zanim wybrała lekarza i plan leczenia. Naszym zdaniem warto, jeśli pojawiają się wątpliwości – wydatek za konsultacje relatywnie nie duży, a inwestycja zdecydowanie tego warta.


Cześć zadrutowani!

Postanowiłam podzielić się moją historią, ponieważ pewnie dużo osób było w takiej sytuacji jak moja. Być może zaraz zaczną się komentarze typu: Po co usunęłaś zdrowe zęby? Wybrałaś złego ortodontę! Mało płacisz za aparat, to pozwoliłaś wyrwać, a trzeba było zapłacić więcej i obyłoby się bez wyrywania (takie komentarze już słyszałam). Nadmienię, że za 1 łuk zapłaciłam 1200 zł, więc nie jest to też mało.

Mam 22 lata. Moja historia z ortodontą rozpoczęła się w sierpniu 2016 r. Głównym kompleksem były w moim przypadku tzw. kły, czyli trójki górne, które wystawały nad rząd moich zębów, ponieważ nie miały miejsca, aby zmieścić się w łuku. Odwiedziłam trzech ortodontów, zanim wybrałam lekarza i plan leczenia. Dwóch ortodontów nie chciało podjąć się założenia aparatu bez operacji żuchwy. Stwierdziłam, że jest ona niepotrzebna, bo nie widziałam aż tak dużego problemu z zębami i zgryzem, poza wystającymi kłami. Przy tej okazji chylę czoła przed dziewczyną, która podzieliła się historią o przebytej operacji żuchwy (przyp. zadr.: Haniu, pozdrawiamy 🙂 ). Wybrałam trzecią opcję i leczenie u trzeciego ortodonty. Plan leczenia zakładał wyrwanie dwóch górnych czwórek. Od razu mówię, że w moim przypadku NIE BYŁO OPCJI zakładania aparatu rozszerzającego (np. hyraxu), w celu rozszerzenia szczęki, ponieważ i tak nie przyniosłoby to pożądanego rezultatu – moja żuchwa jest za szeroka. W przypadku gdybym jednak nie zdecydowała się na usunięcie czwórek, a założyła aparat, efekt końcowy mógłby nie być zadowalający. Moje zęby osadzone są względem siebie bardzo ściśle, więc było ryzyko, że kłów nie udałoby się wprowadzić do łuku. Wiadomo, że podejmując leczenie ortodontyczne i ponosząc za to spore koszty, chcę mieć możliwie maksymalną pewność, że efekt końcowy będzie taki, jakiego oczekuję.

Sylwia przed założeniem aparatu.

29 grudnia 2016 r. pozbyłam się moich dwóch górnych czwórek. Miałam je oczywiście usunięte w znieczuleniu miejscowym, więc żadnego bólu przy wyrywaniu nie było. Powiedziałabym, że poszło nawet gładko. Po ekstrakcji obkładałam się lodem i oczywiście jadłam lody, więc obeszło się bez opuchlizny. Gorzej było później – o gryzieniu na jakiś czas mogłam zapomnieć, przez ponad tydzień jadłam głównie jogurty.

9 stycznia 2017 r. ortodontka założyła mi separacje pomiędzy górne szóstki a siódemki, aby później móc założyć pierścienie. 10 stycznia zaczęłam nosić aparat na górne zęby.

Sylwia po założeniu aparatu ortodontycznego.

Mijają już prawie trzy miesiące, odkąd noszę aparat i gołym okiem widać różnicę. Na pytanie, czy drugi raz usunęłabym zdrowe zęby odpowiadam TAK.

Widzę, że moje kły się schowały i nie mam już kompleksów, aby się uśmiechać :).

Z pozdrowieniami
Sylwia


Jedna z najczęstszych wątpliwości przed założeniem aparatu brzmi „czy usuwać zdrowe zęby”, jeśli zaleci tak ortodonta. Jest to trudna decyzja, niemniej często podjęcie się ich usunięcia może uchronić nas przed niepożądanymi efektami leczenia.

Czekamy również na Twoją historię i opis doświadczeń! Zajrzyj tutaj i dowiedz się więcej .

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍.

Kasia / 2017-04-06

Aga · 2017-04-06 11:42

Też usunęłam dwie górne zdrowe czwórki i mam już górny łuk założony. Teraz czeka mnie ekstrakcja kolejnych dwóch dolnych zębów. U mnie też nie było innego wyjścia. Mam za duże zęby na moją szczękę 😉 Moja koleżanka uparła się nie usuwać zębów. W rezultacie aparat nosiła 4 lata a zęby i tak usunąć musiała.

Kasia · 2017-04-06 11:58

Aga, dziękujemy za ten komentarz. Oczywiście noszenie aparatu nie zawsze wiąże się z ekstrakcją zębów, ale czasami nie da rady inaczej.

ejd · 2017-04-06 19:07

U mnie na szczęście obyło się bez usuwania. Aparat rozszerzający noszę i już widzę jakieś efekty. Wielu ludzi się upierało, że usuwanie czwórek w moim wypadku jest jedyną opcją, Jednak jak się okazuje – wcale nie. Ortodonta mi powiedział, że szkoda zębów zdrowych, skoro wcale nie muszę ich usuwać. Gdy tylko wsadziła mi aparat moje zęby od razu ruszyły, powiedziała, że bez problemu wyciągniemy dwójkę do przodu.

stomatolog chorzów · 2017-04-10 13:06

Dlatego warto wybrać sprawdzonego ortodontę i zaufać mu 🙂
Gratuluję „nowych” zębów i dużo uśmiechu życzę! 🙂

Justyna · 2017-05-01 14:25

Mój pierwszy plan leczenia zakładał usunięcie 3 zdrowych zębów. Stwierdzilam, że chyba wole mieć krzywe. Pózniej skonsultowałam sie z moja obecna ortodontka i stwierdziła, ze rzeczywiście istnieje ryzyko, ze bedzie trzeba usuwać aż 3 zeby (ryzyko 50/50), ale najpierw założymy aparat i zrobimy wszystko co sie da, zeby tego nie robić, bo po wyrwaniu nie bedzie odwrotu. Założyłam aparat i teraz jest bardzo duża szansa że nie bede musiała tego robić, bo zeby raczej sie zmieszczą. Warto wiec skonsultować sie wczesniej z kilkoma lekarzami przed podjęciem tak radykalnych decyzji.

Joanna · 2017-09-23 19:12

Aga, a czy poza tymi czterema zębami o których wspominałaś usunęłas tez ósemki? Bo ja miałam taka sytuacje ze zostaly mi wyrwane 4 żeby do aparatu, żeby proces przebiegł szybciej bo bardzo mi zależało na czasie, ale poprzednio miałam już wyrwane ósemki, ale szczeka tak mi sie zmniejszyła, że ciężej mi jeść i wyglądam trochę łyso bez tych zębów. Powiedziano

Mi ze leczenie będzie szybsze, skuteczniejsze, ale teraz żałuje. Co jak mi sie jakiś ząb zepsuje i tez będę musiała wyrwać, ile wtedy zostanie? Strach sie bać. Czytelnicy proszę rozważcie wyrywanie zdrowych zębów, to nie włosy, nie odrosną.

jola · 2017-11-13 18:48

Mi ortodontka zaleciła wyrwanie 4 zębów - 2 dolne i 2 górne. Na szczęście jeden z nich i tak był martwy - kiedyś leczony kanałowo, dolna "czwórka" była nadprogramowa, wyrastała poniżej linii zębów kierując się w stronę wargi i policzka a nie w stronę "góry". Także po nadprogramowej 4 dziury nie mam w ogóle (bok dziąsła skąd wyrastał ząb zagoił się w ciągu 3 dni), mam za to 3 duże dziury - dwie po szóstkach i jedna po górnej czwórce.

Rwanie nie bolało, jednak po pierwszej ektrakcji zrobił mi się "suchy zębodół" - i to bolało przez tydzień i skończyło się antybiotykiem.

Ola · 2018-02-06 13:05

Dziś byłam na konsultacji ortodontycznej. Po latach leku przed gabinetem stomatologicznym w końcu się zdecydowałam... Czeka mnie usunięcie górnej 4 i dolnej 3. Co najgorsze prawdopodobnie trzy ósemki również będę musiala usunąć 😱 jestem przerażona ale z 8mkami jeszcze nie wiadomo jak będzie, czy będą ruszane czy jednak da się je wyprowadzić a usunąć tylko jedna z nich górna.

Anna · 2018-02-26 13:47

Jestem po konsultacji ortodontycznej i periodontycznej i niestety będę musiała mieć usunięte 4 czwórki i 4 ósemki. Czwórki by zmieściły się moje duże żeby A ósemki by w przyszłości nie zepsuly ustawionego zgryzu jeśli zechcialoby im się wyjść... przerażająca perspektywa Ale mam nadzieję że efekt końcowy będzie super :) dodam że bardzo długo wstrzymywalam się z wyrywaniem z tego samego względu co większość Ale pojawiła mi się już recesja na jednej czworce więc wyrwanie tych zębów to najlepsze wyjście

Marzena · 2018-07-03 09:35

U mnie wyglądało to tak:

Za mała szczęka, za duże zęby.Jedynki wysunięte do przodu, dwójki schowane w tył. Jako ze czwórki mam zdrowe ortodonta zalecił usunięcie "najsłabszych" zębów w moim przypadku tj.górna szóstka i górna siódemka po drugiej stronie,czas leczenia się wydłuży do ok.2lat ale zdrowe zęby zostały zachowane.Osobny temat to komplikacje po usuwaniu ,ale już wszystko ok.i 14.07 zakładam aparat :)

Lena · 2018-09-04 10:18

Witam, troszkę odświeżę wątek. Noszę aparat już drugi rok. Moje zęby wyglądały bardzo podobnie do Twocich. Przed założeniem odwiedziłam kilka gabinetów, w wielu proponowano mi usunięcie dwóch czwórek u góry. Na szczęście przed wybraniem ortodonty leczyłam jednego zęba w prywatnej klinice gdyż był to skomplikowany przypadek i oszyszczano kanały laserowo. Zaczęłam rozmawiać z Panią dentystką o aparacie i bardzo odradzała mi w moim przypadku usuwanie zębów Po pierwsze dlatego, że miałam drobną buzię i po usunięciu mógłby być taki efekt "zapadnięcia ". Trafiłam w końcu na ortodontkę, która zaproponowała mi noszenie tzw "expandera" - takiej sprężyny która rozszerzyła mi łuk. Nosiłam to jakieś 4 miesiące, koszt 400 zł. Nie było to zbyt przyjamne doświadczenie, problemy z mówieniem i jedzeniem. No ale efekt był, faktycznie rozszerzyło mi łuk i wypchnęło 8 z dziąsła. Na dzień dzisiejszy mam do wyrwania tylko 8 i też się waham... aparat zmienił mi trochę rysy twarzy. Twarz wygląda bardzo szczupło pomimo tego, że nie usuwałam zębów:/ boję się, że ta 8 tez wpłynie na wygląd. Każdy pyta mnie dlaczego tak schudłam... a ważę więcej niż kiedyś :/ liczę na to, że po ściągnięciu będzie trochę lepiej ale obawiam się, że będzie odwrotnie. Pozdrawiam

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »