Dobry ortodonta poszukiwany (cz.3/3)

Dobry ortodonta poszukiwany (cz.3/3)

Co warto wziąć pod uwagę rozglądając się za „dobrym ortodontą” czy “dobrym gabinetem ortodontycznym”? Zapraszamy do lektury trzeciej, ostatniej już części artykułu! Tu znajdziecie 1️⃣ pierwszą oraz 2️⃣ drugą część tego artykułu 👀.


Odległość gabinetu od miejsca zamieszkania

Przypomnę jeszcze raz, że leczenie ortodontyczne to proces, rozłożony na kilka lat. O ile efekt końcowy leczenia niejednokrotnie jest jest wart dojeżdżania na drugi koniec miasta, czy nawet do sąsiedniej miejscowości, to jednak wybór gabinetu oddalonego o 200 km może okazać się nieco uciążliwe. Taka sytuacja dotyczy głównie osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, na przykład przeprowadzając się do innego miasta ze względu na rozpoczęcie studiów czy podjęcie pracy. Pamiętajcie jednak, że o ile fajnie jest oddać się w ręce ortodonty, który zna Was od lat, o tyle mniej fajnie będzie jechać do niego awaryjnie, gdy na przykład odklei Wam się zamek, czy wypadnie Wam łuk podniebienny. Jasne, że ostatecznie w takich sytuacjach można udać się do innego ortodonty czy stomatologa. Pamiętajcie jednak, że nie jesteście w stanie przewidzieć częstotliwości występujących awarii i może się okazać, że dość często potrzebny Wam będzie lekarz zastępujący tego, który prowadzi Wasze leczenie.

W drodze do ortodonty 😃

 

Godziny pracy gabinetu

Często bywa tak, że różnego rodzaju awarie (patrz pkt 9) przytrafiają się w weekend. Być może bierze się to stąd, że ogólnie w weekendy pozwalamy sobie na więcej – inaczej jemy, chodzimy na imprezy, do restauracji, etc. Wydaje się, że łatwiej jest wtedy także o awarię aparatu. Wówczas dobrze jest, jeśli w razie awarii lekarz ma możliwość przyjęcia Was także w sobotę – niekiedy trudno jest czekać do poniedziałku. Poza tym niektórzy z Was mają możliwość chodzenia na wizyty wyłącznie w dni wolne od pracy.

Kto poznaje, co to za film 😉?

 

Dobre opinie o danym lekarzu

Oczywiście, idealnie jest, jeśli macie możliwość chodzenia do ortodonty, u którego z powodzeniem zakończył leczenie na przykład Wasz znajomy. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takich sytuacjach polecamy zajrzenie do internetu, w poszukiwaniu tego, co mówią o danym specjaliście inni (nad tym też pracujemy 😉). Jest to taka sytuacja, w której polecamy brać pod uwagę nie tylko jakość opinii, ale także ich ilość. Jedna, czy dwie piątki mogą być zdecydowanie mniej miarodajne niż 70 ocen, które być może dają niższą ocenę, ale w zamian za to – szersze spektrum spojrzenia na ofertę danego gabinetu i specjalistów w nim pracujących.

Niektórzy lekarze czy gabinety reklamują się wykorzystując fakt, że leczą się u nich tzw. gwiazdy. Jeśli napędza to pacjentów danemu gabinetowi i idzie w parze z jakością usług, to moim zdaniem nie ma w tym nic niewłaściwego – każdy skuteczny pomysł na marketing jest dobry 🙂. Warto jednak zastanowić się, czy faktycznie dana klinika będzie lepsza od tej, której nie reklamują celebryci. To trochę tak, jak z reklamą proszku, ubezpieczenia na życie czy jeszcze innego produktu/usługi – czasem znana twarz reklamującego sprawi, że zainteresujemy się danym produktem, ale wcale nie musi oznaczać, że rzeczywiście będzie on najlepszy z dostępnych na rynku. Może jednak okazać się droższy, bo z czegoś trzeba zapłacić celebrycie za reklamę. W przypadku usług ortodontycznych może być podobnie. Być może w cenie, którą płacicie za swoje wizyty, mieszczą się także koszty naprawiania uśmiechu znanej osoby?

 

Stosowane metody i techniki leczenia

Dla wielu z Was wyznacznikiem wysokiej jakości leczenia jest także możliwość wybrania typu aparatu. I trudno się z tym nie zgodzić 🙂. Niektórzy z nas nie wyobrażają sobie zakładania aparatu metalowego i jedyną akceptowaną opcją są dla nich aparaty kosmetyczne. Miło jest mieć wybór, jeśli tylko jest on możliwy, a dobry ortodonta na ogół taki wybór daje.

Wybieram taki aparat!

Transparentne zasady współpracy i jawny cennik usług

Wiele gabinetów ortodontycznych (i nie tylko) podpisuje z pacjentami umowę lub inny rodzaj dokumentu, w którym opisany jest przypadek pacjenta, zaproponowany plan leczenia, przewidywany czas noszenia aparatu i koszty. Na ogół zawarte są także wskazówki dla pacjenta, w tym także informacje o działaniach niezbędnych po zdjęciu aparatu. Wydaje się, że taki dokument powinien być punktem wyjścia, już na początku współpracy pomiędzy ortodontą a pacjentem. Jeśli nie dostaliście takiego dokumentu, zapytajcie swojego ortodontę o możliwość otrzymania takiej dokumentacji.

Warto też na samym początku sprawdzić, czy jako pacjenci możecie w każdej chwili otrzymać pełną dokumentację związaną ze swoim leczeniem.

Moim zdaniem istotną kwestią przy wyborze “dobrego ortodonty” jest także możliwość stałego dostępu do cennika oferowanych przez niego usług. Wiele gabinetów nie podaje cennika na swoich stronach internetowych – wiem to, bo znajdujemy wiele takich gabinetów, gdy robimy dla Was porównanie cen leczenia ortodontycznego. Być może w zamian za to taki cennik dostępny jest w gabinetach – oby.

Wiadomo, że w trakcie noszenia aparatu mogą wyniknąć różne nieprzewidziane sytuacje i nie zawsze na początku uda się w pełni ustalić całkowity koszt leczenia. Moim zdaniem jednak ważny jest dostęp do pełnego cennika usług, aby po otrzymaniu rachunku nie mieć poczucia, że ceny zostały wyssane z palca.

Drodzy czytelnicy, wiemy, że wielu z Was jest bardzo zadowolonych z podjętego leczenia i jego rezultatów. Powyższe refleksje to zbiór spostrzeżeń, które mamy po blisko roku zgłębiania tematu leczenia ortodontycznego – nie tylko swojego. Tym z Was, których czeka rozpoczęcie leczenia ortodontycznego życzymy trafnego wyboru lekarza. Tych natomiast, którzy już się leczą lub zakończyli swoje leczenie, pytamy, co jeszcze – według Was – może być wyznacznikiem “dobrego ortodonty”?


Jeśli podobał się Wam ten trzy częściowy artykuł, podzielcie się nim z przyjaciółmi 🙂. Podeślijcie im link na maila czy udostępnijcie na Facebooku. Być może niektórzy z nich również zastanawiają się, co warto brać pod uwagę, rozglądając się za dobrym ortodontą. Dziękujemy! ❤️

Możecie nas również śledzić na:

Instagram 🏖 oraz Facebook 👍

Kasia / 2017-05-11

Nie ma jeszcze komentarzy. Może pozostaw swój? 😊

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »