Elastyczne wyciągi ortodontyczne

Elastyczne wyciągi ortodontyczne

Cześć z Was zdążyła zapoznać się już z wyciągami ;). Innych (z aparatami stałymi) jeszcze czeka ten etap leczenia. Ponieważ nie raz spotkaliśmy się z dotyczącymi ich pytaniami, postanowiliśmy poruszyć ten temat na Zadrutowanych.

Tak się składa, że oboje mieliśmy już do czynienia z wyciągami. Całe szczęście, bo o wiele łatwiej i ciekawiej pisać o czymś, czego doświadczyło się na własnej skórze, choć szczęściem noszenia wyciągów bym nie nazwał ;).

Ostrzeżenia dotyczące produktu

Zacznijmy od tego, że na opakowaniach wyciągów, które oboje otrzymaliśmy od swojego ortodonty, widnieją dwa następujące ostrzeżenia (w języku angielskim):

  1. Produkt zawiera naturalną gumę lateksową, która może wywoływać reakcje alergiczne. Produkt pokryty jest skrobią kukurydzianą.
  2. Prawo federalne Stanów Zjednoczonych ogranicza produkt do sprzedaży wyłącznie przez lub na zalecenie ortodontów.

Wnioski z tego płyną dwa. Po pierwsze, produkt ten może wywoływać reakcje alergiczne (skrobia kukurydziana zastosowane jest głównie po to, aby “gumeczki” nie kleiły się do siebie nawzajem). Po drugie – wyciągi to nie zabawka i choć w dużej mierze przypominają miniaturę zwykłej gumki recepturki – widać, że producent poważnie podchodzi do tematu odpowiedniego ich przeznaczenia. A że potrafią strzelić jak z procy, to inna sprawa ;).

Schemat zakładania wyciągów

Na opakowaniu wyciągów, które otrzymaliśmy, znajduje się również schemat uzębienia człowieka, którym ortodonta może posłużyć się, aby zaznaczyć jak należy zakładać wyciągi. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, biorąc pod uwagę jak łatwo niektóre informacje przekazane werbalnie przez lekarza wypadają z głowy tuż po wizycie. Niestety, działa to też w drugą stronę – nie wiem jak Wam, ale mi kilkakrotnie zdarzyło się zapomnieć o co chciałem zapytać ortodontę w trakcie wizyty ;).

Schemat zakładania elastycznych wyciągów ortodontycznych.

Zawartość opakowania

Opakowania wyciągów, które oboje otrzymaliśmy, zawierają po 100 sztuk wyciągów każde. Przyjmując bardzo uproszczone założenie, że pacjent wymaga jedynie dwóch wyciągów na kilka godzin dziennie, łatwo policzyć, że wystarczyłoby to na niecałe 2 miesiące. W praktyce najprawdopodobniej wystarczy ich na dużo krótszy czas (o tym w dalszej części artykułu).

W opakowaniu znajduje się również malutkie plastikowe narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie precyzyjnego ich zakładania. Przez pierwsze 2~3 dni próbowałem sobie nim pomagać, ale w praktyce człowiek szybko przechodzi do zakładania wyciągów palcami/paznokciami ;).

Narzędzie do zakładania wyciągów.

Cel i sposób stosowania

Kiedy i w jakim celu stosuje się zatem elastyczne wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi są mechanicznym elementem aktywnym aparatu stałego i działają podobnie jak sprężyny czy znane osobom noszącym aparaty ruchome śruby (na marginesie, to od nich najprawdopodobniej wzięło się sformułowanie “podkręcenia aparatu”, choć w przypadku aparatów stałych nie za bardzo ma ono sens).

Rzeczą oczywistą jest, że każdy przypadek jest inny (co powtarzamy na blogu dosyć często), natomiast wyciągi elastyczne stosuje się w celu leczenia wszelkich wad ortodontycznych. Poprzez adekwatne ich zastosowanie można zmieniać położenie zarówno pojedynczych zębów, jak i całych ich grup, tym samym ustawiać wzajemne ich położenie w szczęce i żuchwie.

Bardzo ważne jest precyzyjne stosowanie się do zaleceń swojego ortodonty. W tym przypadku dużo zależy właśnie od pacjenta i tego, jak bardzo przyłoży się do swojej części zadania. Zarówno mi, jak i Kasi zalecono stosowanie wyciągów wyłącznie na noc. Nie skoczyliśmy jeszcze leczenia, natomiast mi po dwóch miesiącach zalecono zakończenie stosowania wyciągów, Kasi natomiast już po miesiącu – choć przewidujemy, że z pewnością jeszcze wróci do ich stosowania.

Spotkaliśmy się w internecie również z informacją, że wyciągi należy nosić całą dobę – także i takie zalecenie możecie usłyszeć od swojego ortodonty i nie będzie w tym nic dziwnego. W takich przypadkach wymienia się je kilka razy dziennie, natomiast nie rzadziej niż raz na 12 godzin, ponieważ tracą one elastyczność i działają ze zmniejszoną siłą.

Pytania

Czy wyciągi zdejmuje się przed myciem zębów?
– Zdecydowanie TAK. Umożliwi Wam to utrzymanie poprawnej higieny jamy ustnej. Jeśli nie zalecono inaczej, po ich umyciu od razu zakłada się nowe.

Czy wyciągi zdejmuje się do posiłku?
– Niekoniecznie. Zarówno mówienie, jak i jedzenie z wyciągami przyczynia się do szybszego przesuwania zębów i ich dopasowania. Zakładając, że wkrótce po posiłku będziesz myć zęby – wówczas wracamy do pytania pierwszego :).

Czy mogę zdjąć wyciągi na specjalną okoliczność?
– Najprawdopodobniej tak. Ponieważ blog ten nie stanowi jednak porady medycznej, zawsze należy dopytać o to swojego ortodontę.

Czy nieprawidłowe stosowanie wyciągów może zaszkodzić?
– Tak, może, dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń ortodonty.

Kończą mi się wyciągi, prześlecie mi opakowanie?
– Jeśli kończą Ci się wyciągi, należy skontaktować się ze swoim ortodontą ;).

Czy ból spowodowany wyciągami w końcu przejdzie?
– Każdy inaczej reaguje na ból, ale z czasem powinien się on zmniejszyć. Jeśli wyciągi nosić mamy ciągle, nie należy ich zdejmować z powodu bólu – wbrew pozorom ciało może się w ten sposób szybciej przyzwyczaić. My rano odczuwaliśmy dyskomfort około do ~15 minut po zdjęciu wyciągów. W tym czasie rzeczywiście trudno było gryźć, także inne posiłki były dobrym rozwiązaniem ;).

Czy możecie robić ładniejsze zdjęcia do artykułów?
– Tak, postaramy się… Wiemy, że mogą być dużo lepsze 😉

Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się co nieco o wyciągach z tego wpisu – zwłaszcza, jeśli nie mieliście jeszcze z nimi do czynienia. Uważajcie przy zakładaniu ich palcami – łatwo wystrzelić takim wyciągiem przez całą łazienkę ;). Jeśli zmagacie się z wyciągami, pochwalcie się zdjęciem w komentarzu na Facebook albo oznaczcie nas na zdjęciu na Instagram :). Życzymy Wam cierpliwości i powodzenia!

Pamiętajcie, że wybierając zakupy u naszych reklamodawców wspieracie nasze działania :)! Na superpasty.pl nadal macie 5% zniżki na hasło “zadrutowani” przy telefonicznym zamówieniu zrecenzowanego przez nas irygatora Aquapick AQ-300. Hoł hoł hoł!

Jeśli nie obserwujecie nas na Instagram 🌅 oraz Facebook 👍, nie warto dłużej zwlekać! Jeśli natomiast znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 💕! Dziękujemy za wszelkie polubienia i komentarze, życzymy Wam fantastycznego dnia!

Michał / 2017-12-18

Patrycja · 2017-12-25 10:48

Hej ja nosze aparat już 1.5 roku i ortodonta chce mi już go ściągać. Tylko ze moje dwójki są delikatnie z tylu jak dotknę językiem to je czuje od środka łuku. Orto powiedział ze prawidłowe ustawienie zębów to siekacze i kly lekko z przodu a 2 lekko z tylu( górny łuk) . a co z tymi zdj co patrzę w necie i wszystkie ząbki są rowniutko w jednym łuku? Nie wiem czy zdejmować czy jeszcze z nim negocjować. Linia pomiędzy jedynkami góra dół tez nie jest idealnie równa.

Joanna · 2018-04-02 15:26

Może wy macie jakiś pomysł, co zrobić... Wczoraj odpadła mi jedna "antenka", o którą zahaczałam wyciąg na dolnym łuku po lewej stronie. Musiałam ją połknąć, bo nigdzie nie znalazłam. Moja lekarka przebywa obecnie na wakacjach za granicą , ale zakładając, że będę miała wizytę za kilka dni w celu korekcji - czy lepiej przez te kilka dni w ogóle nie nosić wyciagów, czy nosić je w inny sposób? Na górze zahaczałam wyciąg o jedną antenkę, a na dole o dwie i właśnie jedna z tych dwóch odpadła. Czy mogę więc nosić "1x1"? Co byście zrobili na moim miejscu do czasu wizyty? Bo nie wiem, które zło wybrać XD

Xymena · 2018-08-29 23:10

Hej, ból zębów po noszeniu wyciągów aż tak mi nie przeszkadza, ale za to mam okropny problem z podrażnieniami. Po każdej nocy z wyciągami mam problemy z jedzeniem, a nawet mówieniem z powodu tych ran. Nie raz już musiałam robić sobie kilka dni przerwy w noszeniu na wyleczenie podrażnień, jednak wiem, że powinnam nosić je tak często jak się da. Spotkaliście się może z takim problemem?

Monia · 2018-11-10 20:37

A czy komuś zdarzyło się, że ortodonta kazał je zmieniać tylko raz dziennie? Ewentualnie w razie przerwania w czasie jedzenia lub innych okoliczności. Wszędzie czytam, że gdy było zalecenie noszenia ich bez przerwy nie należy ich nosić dłużej niż 12 godzin, a ja noszę jedną prawie 24 (chyba, że się w między czasie przerwie).

Patrycja · 2018-11-14 15:27

Monia owszem ja wczoraj miałam zakładane wyciągi i mam je zmieniać co 24h

Angelika · 2018-11-28 11:54

Na jak długo przed zdjęciem aparatu zakładane są wyciągi?

Julia · 2019-01-07 16:25

Mi ortodonta kazał zmieniać wyciągi raz na 3 dni. Podejrzewam, że wyciągi różnych producentów też różnią się właściwościami. Mam je nosić cały czas oprócz jedzenia i mycia zębów. Nic mnie nie boli, nie obciera. Już w pierwszy dzień nauczyłam się je sprawnie zakładać. Zakładam na górne trójki i dolne piątki.

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »