Lip bumper – doświadczenia Marty

Lip bumper – doświadczenia Marty

Mili czytelnicy! Witamy Was po dłuuugiej majówce :). Mamy nadzieję, że wypoczęliście i nikomu nie odpadł zamek podczas grillowania ;). Dziś na blogu poruszamy temat Lip bumpera – aparatu, z którym osobiście nie mieliśmy do czynienia, jednak co jakiś czas słyszeliśmy o nim. Z tego co wiemy, ten rodzaj aparatu nie jest często stosowany przez ortodontów w Polsce. Pomyśleliśmy jednak, że być może ktoś z Was ma w planie swojego leczenia uwzględniony Lip bumper i chętnie przeczytałby informacje na jego temat – nie tylko teoretyczne, przekazane przez lekarza prowadzącego lub publikowane na stronach gabinetów stomatologicznych, ale przede wszystkim – napisane z perspektywy pacjenta.

Marta, która jakiś czas temu relacjonowała dla Was swoje doświadczenia związane z Hyraxem, tym razem dzieli się z Wami swoimi spostrzeżeniami na temat Lip bumpera. Zapraszamy do lektury! A Marcie kolejny raz serdecznie dziękujemy za gościnny wpis! 🙂

Moja przygoda z ortodoncją zaczęła się 7 miesięcy temu. Wtedy zakładany miałam Hyrax w połączeniu z maską twarzową dla rozszerzenia górnej szczęki i wysunięcia zębów górnych przed dolne. Wpis na tym blogu o Hyraxie również jest mojego autorstwa, możecie o nim poczytać tu. Pod koniec leczenia Hyraxem miałam założony częściowy aparat stały. Niedługo po jego zdjęciu naklejono mi kolejne zamki (na zęby osłonięte wcześniej Hyraxem).

Kolejnym etapem w leczenia był Lip Bumper (dosłownie: zderzak wargowy) przewidziany na dolny łuk. Na pierwszy rzut oka nie wygląda on jak aparat. To indywidualnie dogięty drut, którego końce zainstalowane są w pierścieniach, jak w standardowym aparacie metalowym. Zakłada się go na górę lub dół, w zależności od wady, ale czasem jest stosowany na oba łuki zębowe. Drut przebiegający obok zębów przednich często posiada kolorową lub przezroczystą osłonkę, która pomaga się do drutu przyzwyczaić i zmniejsza ewentualny dyskomfort (chroni przed ranami, otarciami czy wbijaniem się w wargę od wewnątrz). Lip bumper można spotkać w 3 wariantach – poziomie 1, 2, i 3. Ja osobiście leczona jestem poziomem 3. Wszystkie warianty wyglądają jednak dość podobnie, a różnią się jedynie ich dogięcia obok pierścieni. Jako pacjentka nie potrafię dokładnie wymienić różnic w ich działaniu, jednak na pewno na wybór poziomu ma wpływ wada i pożądany rezultat zastosowania Lip bumpera.

Zdziwienie może wywoływać fakt, że do drutu nie montuje się do zamków oraz że sam drut w ogóle nie dotyka zębów. W zasadzie jedyną problematyczną częścią mogą być pierścienie, które standardowo montowane są na tylnych zębach. Sam aparat jest umieszczony pomiędzy wargą a zębami (oddalony jest od nich ok.2-3 mm). Lip Bumper stosowany jest najczęściej u dzieci z uzębieniem mieszanym (czyli wtedy, gdy w buzi są jeszcze zęby mleczne i zaczynają pojawiać się zęby stałe), ale z powodzeniem stosuje się go również u dorosłych. Lip bumper zakładany jest na około pół roku, maksymalnie rok. Ta metoda leczenia pozwala skrócić czas noszenia zwykłych zamków, wstępnie wyleczyć stłoczenia i daje mniejsze ryzyko nawrotu wady (mięśnie nie będą pracowały tak, aby powodować nacisk na proste zęby) co w mojej opinii zasługuje na duże uznanie.

Przed założeniem tego aparatu przez tydzień nosiłam separacje (niebieskie gumeczki wkładane między zęby trzonowe, w celu uzyskania minimalnych szpar pozwalających na zamontowanie pierścieni). Po tygodniu zostały założone pierścienie, zrobiony został wycisk z pierścieniami i nadal nosiłam gumeczki. Na podstawie wycisku z pierścieniami został dla mnie przygotowany indywidualnie dogięty Lip bumper.

Zakładanie Lip bumpera i wizyty kontrolne

Samo zakładanie Lip Bumpera z perspektywy pacjenta jest szybkie oraz łatwe. Podobnie jak w przypadku aparatów stałych, zęby są czyszczone, a następnie specjalnym cementem ortodontycznym mocowane są pierścienie. Później cała konstrukcja jest wkładana w otwory przy pierścieniach. Od strony lewej do prawej (lub odwrotnie). I gotowe! Moja ortodontka miała mały problem z dopasowaniem Lip bumpera do drugiego pierścienia, ale gdy się udało to czułam tylko minimalną różnicę. Żadnego bólu ani napierania. Można odczuć jedynie mały nacisk drutu na dolną wargę, która z początku na niego naciska. Czasami też końcówki drutu wystające z pierścienia lekko kłują usta, ale nie powodują ran. Po kilku dniach organizm naturalnie się do tego przyzwyczaja i nie odczuwamy jego obecności. Tak założony aparat może być wyjmowany lub założony na stałe. Mi ortodontka zalecała nie zdejmować go, szczególnie, że sama miała z zakładaniem problem. W innym przypadku mogłabym go zdejmować do mycia i ewentualnie do jedzenia.

Na wizytach kontrolnych zagięcia drutu przy pierścieniach są korygowane (cała konstrukcja jest aktywowana). W moim przypadku wizyty odbywają się co miesiąc – tylko pierwsza z nich była po dwóch tygodniach od założenia.

Jak funkcjonuje się z Lip bumperem?

Tak jak wspomniałam, ortodontka zaleciła, abym nie zdejmowała aparatu do jedzenia. Okazało się, że nawet z tym rodzajem aparatu nie miałam większych problemów z jedzeniem. Same pierścienie założone były jeszcze przed zderzakiem, dlatego rozgryzanie pokarmów z nimi ćwiczyłam wcześniej. Nie byłam zmuszona przejść na dietę miękką. Oczywiście nie jem takich produktów jak orzechy, twarde warzywa itd., ale nie musiałam przechodzić na pokarmy typu kaszki, kisiele, serki, produkty płynne. W pierwszych chwilach z aparatem czułam jedynie pracę drutu podczas przeżuwania. Wszystkie pokarmy przerzucałam na zęby trzonowe, aby móc łatwiej gryźć i nie naruszać drutu.

Przed leczeniem tym aparatem miałam kilka obaw. O dwóch z nich warto wspomnieć. Pierwsza i największą z nich była obawa o wygląd. Jestem kobietą (więc przywiązuję dużą wagę do wyglądu) i bałam się, że taki zderzak pod wargą będzie widoczny, co popsuje profil i zarys mojej twarzy. Tu muszę wszystkich uspokoić – warga spoczywa spokojnie na zderzaku, a on sam jest oddalony od zębów o 2-3 milimetry, więc trudno będzie drugiej osobie od razu zauważyć, że mamy takowy aparat. Myślę, że inni w ogóle nie zauważają drutu, szczególnie gdy im nie powiemy. Możemy wykonać także 2 krótkie testy:

wykonać co najmniej 2 zdjęcia twarzy (z profilu i z przodu) i powtórzyć to po założeniu aparatu – pozwoli to wykryć wszelkie różnice
zadać pytanie znajomej osobie, czy widzi jakąś różnicę w naszym profilu/w dolnej wardze, nie informując jej wcześniej o podjętej metodzie leczenia.

Tymi testami możemy zarówno siebie, jak i znajomego zaskoczyć – różnice, jeśli są zauważalne, będą naprawdę minimalne. Lip bumper jest prawie niewidoczny – drut sprytnie chowa się pod wargą, nawet przy szerokim uśmiechu. Widoczne są tylko pierścienie.

Kolejną obawą była oczywiście higiena. Kilka dni przed założeniem myślałam o tym, czy drut w moim przypadku będzie wyjmowalny i czy będę mogła dobrze doczyścić zęby. Niepotrzebnie zawracałam sobie tym faktem głowę. Lip Bumper ma dość prostą budowę, więc i jego mycie nie jest skomplikowane. Pewnych trudności nastręczać mogą pierścienie i zakamarki przy nich. Sam drut wprawdzie zbiera resztki jedzenia – gromadzą się one przy wardze i zębach – ale zawsze pomaga zebranie tego wszystkiego szczoteczką międzyzębową oraz wypłukanie ust, jeszcze przed szczotkowaniem. Gdy ortodonta zaleci wam wyjmować zderzak wargowy do mycia, to polecam czyścić go pastą, którą na co dzień używacie i płukać go co najmniej raz na parę dni w roztworze tabletek do czyszczenia protez (może to was zaskoczyć, ale na takich tabletkach często napisane jest, że pomagają w higienie aparatów ruchomych). Higiena Lip bumpera jest prosta, ale oczywiście nie można jej zaniedbać, ponieważ z czasem każdy aparat bez higieny to magnes dla próchnicy.

Mam nadzieję, że moja wypowiedź rozjaśniła nieco słowa “Lip Bumper” i nie będziecie tak zaskoczeni widząc ten rodzaj aparatu w swoim planie leczenia. Wszystkie osoby, zarówno już leczone tą metodą, jak i będące w trakcie leczenia, zapraszam do krótkiej wypowiedzi na ten temat. Może Wam ortodonta pozwolił zdejmować drut do jedzenia i/lub mycia? A może posiadacie Lip bumper na innym niż 3 poziomie? Ile trwało Wasze leczenie tym aparatem? Chętnie przeczytam każdy komentarz, gdyż jestem jeszcze w trakcie leczenia, a sama mogę dowiedzieć się jeszcze czegoś ciekawego. 🙂

Zadrutowani: Serdecznie dziękujemy Ci (ponownie!) Marto za podzielenie się swoimi doświadczeniami z Czytelnikami Zadrutowanych :). Mamy nadzieję, że wpis ten okaże się pomocy dla wielu przyszłych pacjentów. Jeśli Ty, droga Czytelniczko/Czytelniku, chciałbyś podzielić się również swoimi doświadczeniami i historią, napisz do nas!

Jeśli znajomi planują założenie aparatu, podajcie im nasz adres 😉💕! Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas również na Instagram 🌅 oraz Facebook 👍.

Kasia / 2018-05-07

Paulina · 2018-05-07 19:50

Hej, mi niestety przydarzyło się to nieszczęście i w poniedziałek tuż przed majówka odpadł mi zamek, gabinet na czas majówki został zamknięty, przez 2pierwsze dni bardzo bolały mnie zęby, drut zaczął "ciągnąć" w inny sposób, na przeciwbólowych przeżyłam, dziś wizyta w biegu, bo ciężko o wolny termin, przyklejony zamek odpadł po 10minutach..w środę kolejna wizyta i wymiana drutu na cieńszy? Chyba czeka mnie cofniecie w leczeniu.. Porażka :(

Natalia · 2018-05-13 08:03

Uspokoilam sie ;) 29 bede miala zakladany aparat damon( gora i dol) plus expander ( gora) i "poleczka" za jedynkami.. Kiedy dowiedzialam sie ze potrzebuje jeszcze lip bumper troche zwatpilam😀 sam lip zaloze dopiero za jakies 3miesiace( chyba nie znioslabym combo na 1dnej wizycie) powodzenia!;)

Marta · 2018-05-21 16:48

Natalio, wątpić nie warto! Sama na początku wątpiłam, ponieważ po przedstawieniu planu leczenia myślałam, że chciałam tylko 2 aparaty stałe, żadnego kombinowania. Nie wiedziałam też do czego niby są te aparaty funkcjonalne (dodatkowe). Uspokoiłam się, gdy w świat ortodoncji zagłębiałam się poprzez Internet. Ze wszelkimi obawami radzę sobie wyobrażając sobie efekt końcowy, a pięknym bez cierpliwości i (często) bólu nie można być. Lip bumper jest o tyle wygodny, że działa delikatnie, a wszelkie niedogodności są znikome (a raczej występują tylko przy jedzeniu - trzeba wyciągać jedzenie między drutem a zębami). W przypadku pętli na drucie (jeśli się nie przyzwyczaisz szybko) pomoże standardowo wosk.

Paula · 2018-05-29 01:32

Ja mam mieć założonego lip bumpera na dół i jednocześnie hyrax na górę. Czy kroś miał taki przypadek? Nie wydaje sie to zbyt szybkie, aby stosowa oba na raz?

Kinga · 2018-06-22 20:24

Cześć,

Nie wiem czy to kwestia indywidualna czy może zadziało się coś nie tak jak trzeba. Ja aparat typu lip bumper miałam założony trzy dni temu i ciężko znoszę jego obecność. Wejścia przy pierścieniach mam z obu stron i te które są umieszczone wew bardzo ranią mnie w język. Dodatkowo odgiecia dokuczają polikom i czuje się przez to bardzo obolała. Zalecenie lekarza było takie, żeby nie wyciągać aparatu bo będę miała trudność z ponownym umieszczeniem. Jednak drucikami mogę swobodnie poruszać, więc czasem sobie go „luzuje”, żeby nie przylegał do przedniej części zębów. Teraz zastanawiam nad tym czy aparat został źle umiejscowiony czy może to kwestia przyzwyczajenia i dokuczać będzie na samym początku.

Marta Tran · 2018-07-02 10:33

Kinga, w polika też u mnie czasem dokucza, ale wosk załatwił sprawę. Przez jakiś czas aplikowałam go na pętlę (chociaż było trudno, ponieważ się nie trzymał przy zakładaniu, trzeba było brać większą kuleczkę i docisnąć), ale jakieś 2 tygodnie po aplikowaniu przestałam to robić, policzek się zregenerował i nie reaguje tak boleśnie. Drutu nie ruszam, ortodontka zakłada na każdej wizycie stopery (z tego co usłyszałam, gdy mówiła do asystentki). Pomagają one utrzymać drut w miejscu. To jednak szybko się zmywa przy szczotkowaniu i drut czasem przy jedzeniu się wysuwa. Wtedy go dociskam do końca otworu w pierścieniach. Nigdy go nie luzowałam i z czasem można o jego obecności

Paula · 2018-07-12 15:50

Hej! Noszę Lip Bumper na górę i na dół od kwietnia, czyli jakies 3 miesiące. Pierwsze tygodnie były okropne, bo o ile do góry w miarę się przyzwyczaiłam dzięki dużej ilości wosku ortodontycznego o tyle dół uwierał przez jakies 4 tygodnie. Kilka razy moja Pani Doktor poprawiała aparat, az w koncu musiałysmy go sciągnąć i zaczekać aż buzia się zagoi. Przerobiony i bardziej dopasowany drut założyłam po 10dniowej przerwie i od tamtej pory jest już wszystko w porządku. Dziewczyny, jesli cokolwiek Was uwiera i robi się rana to koniecznie idzcie do swojego ortodonty to poprawić, nie ma sensu się męczyć!

Jeśli chodzi o efekty to po 3 miesiącach nie widzę żadnych, ale planowo aparat mam nosic rok czasu. Wręcz przeciwnie mam wrazenie, ze zęby wyglądają gorzej ale moze to optyczne złudzenie przez druty z boku. Czy ktoś jest po leczeniu Lip Bumperem i moze podzielić się opinią??

Sylwia · 2018-09-03 23:18

Noszę lip bumper trzy miesiące, góra i dół, jest tragedia, przy dolnych pierścieniach odleżyna z lewej strony już od ponad miesiąca i nic nie pomaga, maści, wosk, płyny, nic się nie goi. Za niecały miesiąc zakładam stały na dół i górę a lip bumper mam nosić jeszcze pięć miesięcy, obawiam się że nie dam rady 😏. Nie dość że rany są dokuczliwe to jeszcze przewlekle powiększone węzły chłonne i ten wyraz twarzy jakby w ciągłym szczękościsku 🙁. Czekam z niecierpliwością na wizytę i liczę, że ortodontka znajdzie alternatywne rozwiązanie. Życzę wszystkim zadrutowanym wytrwałości 😊.

Klaudia · 2018-10-27 17:26

Noszę lip bumper na dolnym łuku już 1,5 roku i w przyszłym tygodniu zmieniam go na aparat stały. Zmiany w przesunięciu się zębów są znikome, po tym czasie nie widzę żadnych pozytywów. Jak dla mnie jest to niezrozumiała decyzja ortodonty.. mnóstwo cierpienia od tworzących się odleżyn, ran, białych nacieków. W ciągu tego 1,5 roku ortodontka widząc już krytyczny stan mojej buzi, ściągnęła raz szynę na 1 tydzień (było to gdzieś w połowie leczenia), aby się podgoiło. Teraz od wakacji męczę się okrutnie, bo znowu mnie boli cały czas. Ortodontka twierdzi, że muszę to wytrzymać a ona nic nie może poradzić. Zastanawiam się nad zmianą lekarza. Czy jest możliwa zmiana w trakcie leczenia?

Klaudia · 2018-12-30 22:20

Ja noszę lip bumper na dole i GMD na gorze i jak się zobaczyłam w lustrze to zapytałam lekarza "yyy jak długo będę tak wyglądać ?! :/ " gdy lekarz odpowiedział ze całe leczenie to myślałam że wpadnę w szał ;p nawet moja własna mama stwierdzila ze wyglądam tragicznie. Mam małą buzię wiec lip bumper jest tak widoczny nawet jak się nie uśmiecham ze mam po prostu "bułę" pod warga ;p przyzwyczaiłam się oczywiście ale początek był tragiczny - nie znam drugiej osoby która ma lip bumper i pracuje z ludźmi wiec każda moja klientka się pytała co mi się stało i po co mi to było ;p ale żeby nie było tak tragicznie - lip bumper jest cudowny w życiu ;) w ogóle nie boli nie przeszkadza jest bez problemowy. Wiadomo oprócz pierwszych dni kiedy człowiek się przyzwyczaja. Mam już go od ponad roku i przez pierwsze miesiące nie było nic lepiej tylko gorzej. Oczywiście w myślach nienawidziłam ortodonty ;p natomiast w pewnym momencie z dnia na dzień zeby się wyprostowaly bez wyrwania ;) od 3 miesiecy mam ściągnięty gmd z góry i założona płytkę nancea aparat góra i doł :) i efekty już są więc jeszcze półtorej roku aparatów i lip bumper i zobaczymy jak to będzie ;)

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »