Co to są metalowe ligatury? Kontrola ortodontyczna po kortykotomii.

Co to są metalowe ligatury? Kontrola ortodontyczna po kortykotomii.

Wczoraj odbyłem pierwszą kontrolę ortodontyczną po zabiegu kortykotomii. Niestety musiałem skrócić wizytę u ukochanej Babci w Opolu, ponieważ wizyta kontrolna musiała zostać wyznaczona dwa tygodnie po zabiegu i niestety padło już na środę. Także wsiadłem w pociąg do Warszawy, aby stawić się wieczorem na wizytę.

Jak na nas z Kasią przystało, zadawałem dużą ilość pytań, aby przekazać Wam możliwie wiele informacji. Opiszę tu mój konkretny przypadek, wszelkie opisane kwestie prawdopodobnie różnią się między pacjentami.

Jak już wspomniałem w poprzednim wpisie, miałem wykonaną kortykotomię częściową, przez dziąsło, na przednim odcinku żuchwy (-4, +4). Pani ortodontka zdecydowała nie wymieniać łuku, ponieważ kolejną wizytę mam już zaplanowaną za 2 tygodnie.

Co natomiast było takiego interesującego w tej wizycie? Myślałem, że:

  1. być może wymieniony zostanie dolny łuk
  2. pewnie zostaną wymienione ligatury

Otóż nie. Ligatury na łuku górnym są w dobrym stanie. Natomiast na dolnym łuku (poddanemu wspomnianemu zabiegowi) pani doktor założyła “krewetki” ? Jakie krewetki?! Otóż jest to dosyć zabawna, zupełnie potoczna nazwa wymyślona przez Panią doktor, na metalowe ligatury – nazwa ta ponoć ułatwia komunikację z asystentami ?

metalowe ligatury zadrutowani

Dwie ligatury metalowe, potocznie „krewetki” ?

Kortykotomia, między innymi, ułatwia przemieszczanie się zębów. Właśnie teraz są najbardziej podatne na siły, jakimi działa na nie aparat. Metalowe ligatury pozwalają mocno docisnąć zamki do łuku (drutu), jednocześnie umożliwiają ruch wzdłuż łuku. Pani doktor wyjaśniła, że guma ma większe tarcie o metal, niż metal o metal – dlatego teraz użyto ligatur metalowych, aby umożliwić zębom ruch, a tarcie o łuk było jak najmniejsze. Gumowych ligatur, parafrazując Panią doktor, używa się, kiedy ruch zębów ma być bardziej kontrolowany i zatrzymać się w pewnym momencie.

UWAGA Poprzednie zdanie powinno jasno komunikować, że możliwość wymiany ligatur samemu jest mitem i nie należy ludzi w tej kwestii mylić. Dlaczego nie wolno tego robić – o tym w innym wpisie.

W przypadku założenia metalowych ligatur, jeśli między zamki dostanie się pestka lub inny twardy pokarm (którego, jak wszyscy wiemy, należy unikać ☹️), krótkie zakończenie “krewetki” może stać się odczuwalne i drapać w usta/policzek, dlatego lekarz po ich założeniu zwraca szczególną uwagę, czy nie wystaje żadne ostre zakończenie z okolicy zamków.

ligatury metalowe przed i po zadrutowaniMetalowe ligatury założone 2 tygodnie po kortykotomii.
Męski zarost chyba nigdy nie wygląda dobrze w zbliżeniu 😉

Jeśli kończy się Wam wosk, jest to dobry moment, aby poprosić o dokładkę ?. Pani doktor była na tyle miła, że zapytała mnie kontrolnie o mój zapas wosku. Całe szczęście nie mam teraz potrzeby jego stosowania i mam nadzieję, że to się nie zmieni ?
Po wizycie, jak to zapewne będzie po ich większości, odczuwałem wyraźnie, że dolna część łuku pracuje. Powiedziałbym nawet, że jedna strona bardziej, niż druga. Tak czy inaczej, są to normalne wrażenia i nie ma się czego obawiać. W razie wątpliwości lub pytań, zawsze możecie zadzwonić do swojego ortodonty ?

Jeśli mieliście wykonaną kortykotomię, czy wymieniono Wam ligatury? A może założono Wam metalowe ligatury? Podzielcie się swoimi wrażeniami z nami i naszymi czytelnikami w komentarzach poniżej ??

Michał / 2016-09-15

Nie ma jeszcze komentarzy. Może pozostaw swój? 😊

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »