Do czego służy łańcuszek ortodontyczny?

Do czego służy łańcuszek ortodontyczny?

Za mną kolejna kontrola ortodontyczna. Te następują w moim przypadku dosyć często – co 2 tygodnie, z powodu wykonanej kortykotomi . Dzisiaj poszło nieco szybciej, ponieważ łuki aparatu nie były wymieniane, wymieniane były natomiast krewetki 😉 (ligatury metalowe) oraz łańcuszki. Zauważyłem również, że przynajmniej w jednym punkcie łańcuszek został zaczepiony inaczej.

łańcuszek ortodontyczny przed i po wizycie zadrutowani
Przed i po wizycie (przepraszam za różnicę światła, zdjęcia wykonane w odstępie kilku godzin).

 

Jak zwykliśmy to robić z Kasią, z myślą o naszych czytelnikach ;), jeszcze przed opuszczeniem gabinetu dopytałem, w jakim celu zakłada się wspomniane łańcuszki.

Czemu służą łańcuszki? Otóż ich zastosowanie jest różnorodne. Większość osób, która wcześniej miała z nimi do czynienia zapewne już wie, że łańcuszki służą do usuwania szpar pomiędzy zębami – powstałych (niepoprawnie) w sposób naturalny, bądź po ekstrakcji. Jest to natomiast tylko jedno z możliwych zastosowań.

Łańcuszki ortodontyczne służą również do odrotowania (“odkręcania”) zębów w poprawnym kierunku. Już z samego wyglądu łańcuszka można wnioskować, że odpowiednie ich zaczepienie o zamek może wywołać siłę działającą w bok i rotację zęba – jak to jest w przypadku mojej dolnej lewej trójki (kła).

O ile dobrze zrozumiałem, w połączeniu z grubszym łukiem łańcuszek może również wspomóc manewr cofnięcia zębów, jeśli taki jest wymagany. Obecnie moje górne zęby (widać to w szczególności po jedynkach) zachowują pewną odległość od dolnych jedynek – już wkrótce również tą nieprawidłowością zajmie się moja ortodontka. Jestem ciekaw, czy będę musiał tymczasowo wrócić do potraw “papkowatych” z tytułu zwiększonej wrażliwości 😉

zdjęcie łańcuszka ortodontycznego przed i po wizyciePorównanie: zdjęcie 3.11 i 15.11 (12 dni później).

W moim przypadku nie ma szczelin – przeciwnie, regularnie trzeba robić delikatnie stripping, aby zrobić miejsce na ruch zębów.

Warto również wspomnieć, że łańcuszek nieco utrudnia higienę okolicy aparatu, dlatego trzeba ją przeprowadzać ze zdwojoną uwagą.

Mieliście założony łańcuszek ortodontyczny? Jak go znieśliście? Czytaliśmy, że taki łańcuszek potrafi zamknąć niewielkie szpary nawet w jedną noc :O!

Michał / 2016-11-15

Oblak · 2017-05-24 08:18

Hej, wczoraj miałam założony łańcuszek. Dzięki za wytłumaczenie do czego służy. Szczególnie informacja o higienie mnie niepokoi. Póki co nic nie jadłam przez wspomnianą „wrażliwość” (nawalają zęby 😛 ).

michal · 2017-05-24 11:36

Hej! Cieszę się, że mogłem pomóc :). Teraz mam nieco krótsze łańcuszki i nieco łatwiej jest z higieną, ale na pewno mycie zębów trwa jeszcze dłużej, niż przy samych ligaturach – po prostu trudno się wszędzie dostać. (Wyciory na ratunek! 😉 ).

Karola · 2017-08-31 12:01

Mam łańcuszek na dolnym aladacie od kwietnia. Założony w celu zlikwidowania szparek. Jest wrzesień a szpary jak były tak sa... ☹ dlaczego tak się dzieje? Zna ktoś odpowiedź? Dodam ze msjac łańcuszek na górnym aparacie, szpary zeszly sie w ciagu 2 miesiecy.

Michał · 2017-08-31 13:26

Cześć Karola! Najlepiej wprost zapytać o to swojego ortodontę, dlaczego nie widać zmian po 5 miesiącach. O ile się nie mylę, zęby w żuchwie przesuwa się trudniej. Niemniej, każdy pacjent spodziewa się, że co kilka miesięcy zmiany będą jednak widoczne. Pod koniec leczenia zęby przesuwa się wolniej, natomiast jeśli szpary są duże, pewnie nie jesteś blisko końca przygodzie z aparatem. Porozmawiaj wprost ze swoim ortodontą - lekarz jest od tego, aby udzielać Ci odpowiedzi na Twoje pytania, m.in. za to płacisz :).

Wiktoria · 2017-11-08 10:55

Hej mam pytanie dziś rano zorientowałam się że jedno z "oczek" w górnym łańcuszku mi pękło ( i to jeszcze na jedynce ) nie przerwało to łańcuszka tylko dolną część" oczka " wizytę miałam tydzień temu a następną dopiero za 5 tygodni. Trochę mi głupio znowu tak jechać bo jakieś 2 i pół tygodnia temu byłam na innej wizycie naprawczej.Czy jeśli łańcuszek nie jest przerwany to powinnam jechać na wizytę naprawczą czy poczekać do następnej wizyty ?

Michał · 2017-11-10 11:34

Cześć Wiktoria,

Niestety nie jesteśmy specjalistami, tylko pacjentami - tak jak Ty. Podejrzewamy również, że nawet specjalista nie udzieli wskazówki online, bez obejrzenia przypadku na żywo i że zaleci wizytę u ortodonty. Nie sugeruj się tym, że "głupio tak często jeździć" - jeżeli masz umowę, to na pewno jest w niej coś na temat awarii aparatu napisane. Pozdrawiamy!

Jeszcze Jedna Kasia ;) · 2017-12-12 18:05

Szukając informacji o łańcuszkach, trafiłam do Was. Fantastyczna strona, gratuluję! Mój łańcuszek pojawił się wczoraj i był dla mnie zaskoczeniem po 10 miesiącach leczenia ortodontycznego. Wygląda też trochę inaczej niż Twój, jest uformowany z cienkiego drucika oplatającego zamki od dwójki do dwójki. Wyleciało mi z głowy, żeby zapytać orto o to ustrojstwo. Po lekturze mogę przypuszczać, że taki zabieg odkręci mi dwójkę, a minimalną szczelinę między jedynkami, która pojawiła się po poprzedniej wizycie JUŻ zamknął!

Asia · 2018-02-14 11:15

Bardzo cenna informacja, dziekuje.

Martyna · 2018-03-04 23:08

Na ostatniej wizycie miałam założony łańcuszek na górny łuk. Przy zakładaniu go wyłam jak najęta, taki to był ból, promieniujący od zębów w głąb czaszki po prostu.. Jak wróciłam do domu zorientowałam się, dlaczego to tak bolało.. Przed wizytą pomiędzy 2/1 i samymi jedynkami były szparki takie na 1-2mm.. Po powrocie do domu już ich nie było - jednym słowem, pani ortodontka "siłą" łańcuszka ścisnęła mi zęby żywcem - to tak bardzo bolało, jednak był to ból 2-3 minuty, później żadnych nieprzyjemnych odczuć :)

Marysia · 2018-04-20 07:53

A mnie już ręce opadają, mój "ortodonta " (okazał sie być tylko dentystą nie ortodontą ale prawo pozwala im niestety wykonywać takie prace , zniszczył mi nie tylko zęby ( zrobił sporą asymetrię górnego łuku, w chwili obecnej prawą jedynkę mam na środku (usłyszałam od niego że Tom Cruise też ma asymetrię i żyje ) i doprowadził do osunięcia się dziąseł (pogłębił mi paradontozę ) jestem załamana, poszłam do drugiego lekarza ortodonta II stopnia i założył mi łańcuszek na górny łuk , tym samym pogorszył stan moich dziąseł UWAGA nie zakłada się łańcuszków przy paradontozie.

Żaneta · 2018-07-11 15:03

Ja znowu mam łańcuszek od 3 miesięcy i żadnych efektów mi nie przyniósł. Mam szpare pomiędzy 1 dodatkowo jedena jest martwa i obydwie są wypełnione i nie chcą się nic A nic przesunąć. Ortodontka dała już mi znowu grubszy drut, cieńszy przeplatane od 4 do 4 , łańcuszek i oczywiście krewetki te metalowe ligaturki. Za 3 miesiące wychodzę za mąż ręce mi opadają jak sobie pomyślę że na zdjęciach będzie widać ta lukę :( dodam że chodzę do bardzo dobrego ortodonty w Anglii.

Ania · 2018-08-21 14:40

Co jest lepsze wyciągi czy łańcuszek ?

Mikołaj · 2019-01-12 22:57

No mnie po założeniu łańcuszka zęby bolały niemiłosiernie, ale fakt, w jedną noc zniknęła mi szpara między jedynkami!

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »