Bóle głowy a aparat ortodontyczny

Bóle głowy a aparat ortodontyczny

Witajcie zadrutowani! Dzisiaj podzielę się z Wami własnymi doświadczeniami na temat bólów głowy. Od razu zaznaczę, że dla mnie jest to temat-rzeka, a dzięki lekturze wielu wypowiedzi na forach wiem, że wielu z Was także ma przykre doświadczenia związane z bólami głowy, związanymi z szeroko pojętym tematem zębów. Oczywiście zapraszam Was do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na ten temat – wymieniajmy się wrażeniami, bo zawsze dobrze jest połączyć się w swoim bólu z kimś innym ;).

Otóż, gdybym miała scharakteryzować siebie pod kątem częstotliwości doświadczania bóli głowy, to z pewnością zaliczyłabym siebie do osób miewających je często, a nawet – bardzo często. Właściwie od dziecka ich doświadczałam. Po wielu latach analizowania tej przykrej dolegliwości doszukałam się kilku prawdopodobnych powodów odczuwania przeze mnie dolegliwości bólowych. Po pierwsze – jest to u mnie problem rodzinny. Zarówno babcia, jak i mama, doświadczały ich często. Babcia podobno codziennie! :/ Po drugie – jestem osobą, która stosunkowo mało pije. W zasadzie zadowalam się 2-3 szklankami napojów dziennie. Głównie jest to herbata, czasami kawa. Soków piję naprawdę niewiele, a do picia wody muszę się zmuszać. Gdy w celu sprawdzenia, czy bóle głowy mogą mieć związek z małą ilością płynów, zaczęłam pić więcej wody, okazało się, że faktycznie – im więcej piję, tym rzadziej boli mnie głowa. Nie wyeliminowało ich to jednak całkowicie.  Po trzecie – na pojawienie się bólu wpływ miały także czynniki zewnętrzne, takie jak upał, zdenerwowanie, czerwone wino, niewyspanie się, za długie spanie, hałas, dym z papierosów czy zmiana pogody. Warto też dodać, że zanim udało mi się dociec tych przyczyn, rozróżniłam conajmniej 3 rodzaje doświadczanych bóli. Jednym z nich był ból zaczynający się u podstawy głowy, wędrujący przez jej tył. U mnie związany jest głównie z zatruciami pokarmowymi. Przy każdej zmianie położenia głowy ból ten się nasila i nie pomagają na niego żadne leki przeciwbólowe. Ból trwa dopóki coś stoi mi na żołądku. Drugi typ to ból ciśnieniowy, czyli ból tyłu głowy. Bardzo dokuczliwy, ale na szczęście pomagają na niego dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Trzeci to ból skroniowy i tego doświadczałam zdecydowanie najczęściej. Co ciekawe, głównie w soboty, ale nie tylko. Czasem myślałam, że ma to związek ze zmianą uregulowanego przez tydzień trybu życia. Na te bóle nie pomagały mi środki przeciwbólowe, picie czy wyjście na świeże powietrze. Na ogół musiałam po prostu przeczekać ból, borykając się – nazwijmy to – z ogólnoustrojowym otępieniem (wolniejsze reakcje na bodźce, trudności z koncentracją, itp.).

Jedyne, co na ogół mi pomagało, to gorąca kąpiel – leżenie w wannie, z zanurzeniem się z całą szyją i zanurzeniem podstawy głowy. Dodam, że te kąpiele faktycznie były gorące. Rozszerzały mi żyły, co powodowało lepszy przepływ krwi, ale nie oszukujmy się – ogólnie zdrowe to one nie były.

Być może zastanawiacie się, po co o tym wszystkim opowiadam. Choć generalnie potrafię łączyć różne przyczyny i fakty, to przez wiele lat nie wpadłam na to, że przyczyną bólów głowy – tych skroniowych, najczęstszych – może być nieprawidłowe ustawienie moich zębów. Choć dentystka już 11 lat wcześniej ostrzegała mnie przed bólami głowy związanymi ze wzrostem ósemek, jakoś nie trafiła do mnie w pełni ta informacja. Być może również dlatego, że osobiście nie uważałam problemu moich krzywych zębów za problem palący.

Co się okazało? Niezależnie od tego, czy zdecydowałabym się na noszenie aparatu, czy nie, rekomendacją dla mnie było usunięcie ósemek. Przypomnę, że poddałam się zabiegowi ekstrakcji dwóch górnych zębów ósmych, które były całkowicie wyrżnięte. Następnie usunięto mi dwie piątki górne i założono aparat. Uwierzcie, że od kwietnia br. skroniowe bóle głowy całkowicie zniknęły! Osoby, które doświadczają lub doświadczały podobnego problemu, wiedzą, jak wielki jest to powód do radości! Teraz, jeśli boli mnie głowa, to odczuwam głównie bóle ciśnieniowe, na które po prostu łykam tabletkę i wiem, że podziała. Dodam jednak, że naprawdę rzadko je miewam – mniej więcej raz na 1-2 miesiące. Jeśli chodzi o bóle powodowane tym, że coś stoi mi na żołądku (głównie skórki od owoców lub warzyw), to w sumie dawno już ich nie miałam – pewnie dlatego, że obieram wszystko ze skórek ;).

Czytając o ortodoncji całkiem sporo, napotykam też na inną nazwę tego obszaru medycyny – mianowicie: ortopedia twarzowo-szczękowa. Ta nazwa tym bardziej uświadamia mi, jak bardzo złożonym konstruktem jest nasza głowa i jak wiele czynników ma wpływ na jej kondycję.

Na koniec dodam jeszcze, że u mnie samo noszenie aparatu nie powoduje bólu głowy. Może wynika to właśnie z większej ilości miejsca w jamie ustnej, a tym samym – mniejszych napięć.

Opowiedzcie nam i pozostałym czytelnikom o swoich perypetiach związanych z bólami głowy na tle ortodontycznym. A może dzięki aparatowi udało się Wam rozwiązać inne dolegliwości, takie jak na przykład bóle karku? Czekamy na Wasze refleksje 🙂

Kasia / 2016-11-22

Domi · 2017-01-24 23:42

Hej, piszesz o usunięciu górnych osemek, mogłabyś opisać go dokładnie? Jestem po usunięciu 2 dolnych, przede mną górne, chciałabym wiedzieć jak to się odbywa. Czy po zabiegu zakładają szwy tak jak w przypadku dolnych? Czy są jakieś ograniczenia, czy długo i w bólach się goi?

Kasia · 2017-01-25 12:17

Domi(niko?) 🙂

Więcej o samym przebiegu usuwania górnych ósemek znajdziesz tutaj: http://zadrutowani.pl/2016/05/07/usuwanie-gornych-osemek/. U mnie obyło się bez większych komplikacji, może dlatego, że sytuacja z moimi górnymi ósemkami wyglądała tak: http://zadrutowani.pl/2016/04/15/nieco-wiecej-o-gornych-osemkach/. Na pewno też nie bez wpływu na sam przebieg ekstrakcji jest wybór specjalisty, który to robi. Dolnych ósemek nie miałam usuwanych – więcej o nich tutaj: http://zadrutowani.pl/2016/04/20/osemki-dolne/

Pytasz, czy po zabiegu zakładane są szwy. U mnie nie było takiej konieczności, ale z pewnością są i takie przypadki. Ja na drugi dzień po ekstrakcji normalnie jadłam, ale zapewne wiele osób musi być na diecie półpłynnej przez jakiś czas. Każdy przypadek jest inny, dlatego ponownie podkreślę, że kluczowy jest wybór dobrego i zaufanego chirurga, który najlepiej jak potrafi, oceni sytuację i sprawnie przeprowadzi zabieg, bez zbędnego uszkadzania dziąsła.

Jedyna dotychczasowa niemiła przygoda, jaką miałam w związku z usuwaniem zębów, dotyczyła nie ósemek, a piątek, konkretnie lewej dolnej: http://zadrutowani.pl/2016/07/14/usuwanie-dolnych-piatek-cz-1/ oraz http://zadrutowani.pl/2016/07/21/usuwanie-dolnych-piatek-cz-2/

Jeśli mieszkasz w Warszawie lub w okolicy z czystym sumieniem mogę polecić Ci specjalistę, który wykonywał ekstrakcje moich zębów.

Pozdrawiam,
Kasia
Zadrutowani.pl

Monika · 2017-12-25 16:33

Ja polecam usuwanie ósemek. Są zbędne w naszym zgryzie. Sama dość często miałam migrenowe bóle głowy. Każdą ósemkę usunęłam z innych przyczyn. Jedna wbijała się w sąsiada, druga była tak duża, że ciągle gryzłam się w polik, trzecia była z próchnicą, czwarta poszła bo jej nie lubiłam i to właśnie ona dała mi najgorsze powikłanie: brak czucia w twarzy przez około 5 miesięcy... Nie obyło się bez zabiegów rehabilitacyjnych. W każdym razie od 8 miesięcy jestem bez ósemek i nie miałam silnych migren. Jedynie delikatne bóle głowy, spowodowane zmęczeniem czy też stresem. A przy aparacie nie mam żadnych dolegliwości prócz bardzo minimalnego bólu przy nagryzaniu :)

ktos · 2019-01-15 11:43

Mam bole od ok 13 r zycia.Teraz mam 28 lat.Mysle nad aparatem.Zgryz mam zacisniety

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »