Aparat Invisalign

Aparat Invisalign

Zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że istnieje więcej niż jeden rodzaj aparatu. Na ogół piszemy „o drutach”, natomiast dzisiejszy wpis dotyczy aparatu nakładkowego Invisalign. Jeśli chcielibyście podzielić się z innymi Zadrutowanymi swoją historią, wrażeniami lub innymi poradami, zachęcamy do skorzystania z formularza w dziale kontakt 🙂. A teraz… oddajemy głos naszej Czytelniczce Ilonie!


Dzień dobry 🙂. Miesiąc temu miałam zamontowane attachmenty i pierwszą parę nakładek aparatu typu aligner. Niewtajemniczonym w szczegóły tego typu aparatów wyjaśniamy: attachment to biały materiał wypełniający, w różnych kształtach, umieszczany w odpowiednich miejscach na zębach, w zależności od potrzeby. Używa się go z różnych powodów: może on rotować lub wyciągać ząb z dziąsła, jak również wspomagać dopasowanie alignera, kiedy jest to trudne ze względu na rozmiar, kształt czy kąt, pod jakim rośnie ząb.

attachmenty aparatu nakładkowego zadrutowani

Attachmenty aparatu nakładkowego – na zdjęciu zaznaczono tylko kilka.

Dlaczego noszę akurat ten typ aparatu? Z kilku przyczyn w moim przypadku tradycyjny aparat ortodontyczny nie wchodził w grę – mam mocno poniszczone szkliwo oraz pracę, która wymaga dobrego wyglądu. Dodatkowo pracuję jako wokalistka.

Jeśli chodzi o moją wadę, to praktycznie w szczęce (u góry) jej nie widać. Żuchwa (dół) to masakra. Poza tym miałam nieprawidłowy zgryz. Choruję też na fibromialgię (napięcia i bóle mięśni), więc do zgrzytania w nocy z nerwów doszły napięcia szczęk i ścieranie zębów oraz pogłębienie wady zgryzu. Mój zgryz był jakby przesunięty w bok, zatem konieczne było jego wyrównanie.

Jakie są główne różnice pomiędzy tym aparatem, a tradycyjnym?

W tradycyjnym aparacie przykleja się do zęba zamki i przeciąga przez nie drut. Aparat nakładkowy trzyma się całych zębów, a zęby wyrównują się (rotują/przesuwają/itd), bo do wybranych zębów – do których określa laboratorium w USA na podstawie RTG, pantomografu i wycisków – przykleja się „attachmenty” z kompozytu, materiału takiego jak plomba. Robi się również stripping – akurat u mnie obyło się bez usuwania zębów, chociaż mam je potwornie stłoczone. Ortodontka powiedziała, że szkoda usuwać zdrowe zęby, zwłaszcza, że moje są zadbane. Dodatkowo, fakt, że aparat osłania całe zęby jest dla mnie super sprawą, ponieważ bardzo zgrzytam w nocy. Mam 21 zestawów nakładek, czyli 42 tygodnie kuracji. Jeszcze nie wiem, co będzie potem – czy będę miała jakieś nakładki na noc, czy nie.

zdjęte nakładki aparatu nakladkowego na dłoni zadrutowani

Jeden z 21 zestawów nakładek aparatu ortodontycznego.

Trudno było mi znaleźć blogi i relacje z noszenia aparatu nakładkowego. Zanim się na niego zdecydowałam, szukałam w sieci i znalazłam niewiele, natomiast to “niewiele” było obiecujące. Jakie są moje refleksje na ten temat? W zeszłym tygodniu minął miesiąc od rozpoczęcia noszenia aparatu i generalnie produkt spełnia obietnice producenta – jednak nie wszystkie…

Po pierwsze, przeszkadza on w mówieniu i to w słyszalny sposób. Przed koncertem musiałam zdjąć sobie górną część, bo wpływa ona na dykcję.

Po drugie, niby można jeść co się chce i nie ma w tej kwestii ograniczeń (do jedzenia zdejmuje się aparat), ale żucie pokarmu boli jak diabli i w praktyce są te same ograniczenia co w zwykłym aparacie. O jabłku czy marchwi mogę pomarzyć, nawet z chleba nie daję rady gryźć bez bólu.

Po trzecie, przez pierwszy tydzień noszenia ciężko go zdjąć. Jedną parę nakładek nosi się 2 tygodnie. Pomaga mi łapanie aparatu przez papierowy ręcznik. Z czasem jest coraz łatwiej, ale tylko… przez tydzień, do następnej wymiany płytek.

Mimo tych wad, mam wrażenie, że zgryz powoli zaczyna mi się inaczej układać. Udało mi się wygrzebać zdjęcie w aparacie dokładnie z pierwszego dnia po założeniu, które zrobiłam, żeby popytać znajomych, czy coś widać. Ponadto aparat wymusza inną pozycję szczęki (stąd zapewne biorą się trudności z mówieniem), ale za to nie pozwala na napięcia mięśni, które bardzo mi utrudniały życie. Po miesiącu widzę, że górne i dolne zęby nie są takie „rozjechane” względem siebie 🙂

aparat nakładkowy w uśmiechu zadrutowani

Szerszy uśmiech specjalnie dla Zadrutowanych 🙂 Aparat nakładkowy w całej okazałości.

Do pozostałych utrudnień powoli się przyzwyczajam. Udało mi się doprowadzić do tego, że zdejmuję aparat tylko 2 razy dziennie. Można pić przez słomkę co się chce (na wszelki wypadek potem i tak czyszczę aparat bez zdejmowania) więc od 6 rano do około 19 jestem na samych jogurtach, sokach warzywnych, kleiku z siemienia lnianego i kawie. Przyznaję, nie jest łatwo, ale mam nadzieję, że z czasem będzie lepiej.


Serdecznie dziękujemy Ilonie za podzielenie się swoimi doświadczeniami. Mamy nadzieję, że informacje zawarte powyżej nieco naświetliły Wam jedną z dostępnych alternatyw dla aparatu stałego. Jeśli chcielibyście podzielić się z pozostałymi zadrutowanymi nieco obszerniej swoimi doświadczeniami związanymi z aparatem nakładkowym, zajrzyjcie do działu Wpisy gościnne :).

Nie chcemy robić nikomu reklamy, ponieważ sami nie korzystaliśmy z aparatów nakładkowych, ale zdajemy sobie sprawę, że przyszli Zadrutowani będą szukali podobnych słów kluczowych. Invisalign, Clear Aligner, znacie jeszcze jakieś nazwy aparatów nakładkowych?

Dzisiejszy artykuł jest ponowną publikacją artykułu z Zadrutowanych.

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍.

Michał / 2018-09-17

Kasia · 2018-09-17 09:49

Ja nie widzę tego jakoś ... po pierwsze to chyba cięższych wad nie da się tym wyprostować, po drugie trzeba to wkładać i zdejmować ciagle, po trzecie jest drogi. Moim zdaniem człowiek z aparatem wyglada normalnie, tym bardziej w tym ceramicznym. W śpiewaniu raczej nie przeszkadza.

Ewa · 2018-09-17 15:01

Ja noszę ten aparat od końca czerwca. Mam 66 nakładek, więc jak widać wadę sporą. Noszenia aparatu nie zauważam ani ja - jem wszystko, co wcześniej, ani inne osoby. Owszem, jak podejdzie się bliżej, to pewnie widać, ale raczej i tak nieznacznie. Ze ściąganiem nie mam pronlemu. Racja - drogi, ale w cenę wliczone są wszystkie wizyty do końca leczenia. Minusów w sumie nie widać, za to efekty tak.

Sylwia · 2018-09-18 00:31

Invisalign nie jest tylko do malych wad. Kiedys też tak myslalam. Obecnie mija 5 miesiąc noszenia a z okropnych stloczen juz dol mi sie wyprostowal. Czary doslownie... Jest drogi, ale za komfort i szybsze efekty sie placi. A je widac gołym okiem. Poza tym rzecztwiscie u mnie nikt aparatu n i e zauwaza :)

Karolina · 2018-11-30 13:58

Uważam, że ten wpis może wprowadzać w błąd osoby szukające informacji na temat tego aparatu. Noszę Invisalign od 4 miesięcy, wymieniam nakładki co 10 dni. Wada jest naprawdę spora - stłoczenie plus zgryz krzyżowy. Zgodzę się, że powoduje on lekkie seplenienie, zwłaszcza na początku. Potem się przyzwyczajamy. Bolesna jest każda zmiana nakładek, natomiast ból ustępuje do 2-3 dniach - zęby nachodzą na miejsce, znika też tkliwość. Jeśli chodzi o jedzenie, to zaprzeczając autorce wpisu, jeść można absolutnie wszystko. Wystarczy wyjąć nakładki, a po jedzeniu umyć je oraz zęby. Wyjmuję je około 4 razy dziennie, a zęby myję również w poza domem w pracy czy w podróży - w restauracjach, stacjach benzynowych, centrach handlowych. W nakładkach piję tylko wodę. Wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Po czasie wchodzi w nawyk. Do plusów mogę również zaliczyć kwestie wizualne (nikt nie zauważa aparatu) i rzadkie wizyty u ortodonty (co 2 miesące).

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »