Aparat ortodontyczny cena – koszt leczenia ortodontycznego – Warszawa

Aparat ortodontyczny cena – koszt leczenia ortodontycznego – Warszawa

Słuszną i ulubioną odpowiedzią na każde pytanie zadane podczas zajęć na studiach była odpowiedź: To zależy. Podobnie będzie z odpowiedzią na pytanie: ile kosztuje prostowanie zębów stałym aparatem ortodontycznym? Są różne rodzaje aparatów, różne są także ceny w poszczególnych gabinetach. Konkretna wada powoduje także, że koszty mogą być bardzo różne. Ten wpis publikuję jednak dla tych, którzy dopiero myślą o założeniu aparatu ortodontycznego. Warto pamiętać, że koszt założenia aparatu to nie tylko koszt wykonania i założenia dolnego i górnego łuku. U mnie przed założeniem aparatu należało:

 1. Wyleczyć wszystkie zęby
 2. Usunąć kamień
 3. Wykonać zdjęcie rtg i cefalometryczne
 4. Zrobić wyciski
 5. Zaplanować leczenie
 6. Usunąć górne ósemki, a także górne i dolne piątki

Samo leczenie ortodontyczne w moim przypadku obejmuje:

 1. Założenie aparatu na szczękę i żuchwę
 2. Założenie łuku podniebiennego
 3. Założenie dwóch mikroimplantów na dół
 4. Wizyty kontrolne
 5. Demontaż aparatu
 6. Wyjęcie mikroimplantów
 7. Retainer

Poniżej prezentuję symulację kosztów leczenia. Dla przypomnienia dodam, że leczę się w Warszawie, więc koszty mogą być nieco wyższe niż w innych miastach. Gabinet A to miejsce, gdzie byłam najpierw. Tam zaproponowano mi leczenie aparatem samoligaturującym, ze względu na rodzaj mojej wady (tak usłyszałam – że przy dużych stłoczeniach zębów leczenie takim aparatem będzie lepsze). Jednak w pierwszym gabinecie otrzymałam także propozycję leczenia aparatem z ligaturami oraz przybliżony koszt. Warto dodać, że były to koszty symulowane – nie miałam jeszcze wtedy wykonanego rtg i zdjęcia cefalometrycznego, ani nawet wycisków. Możliwe, że koszty jeszcze by wzrosły. Gabinet B to klinika, w której  obecnie się leczę. Tak jak napisałam wcześniej – możliwe, że w gabinecie A nie były to koszty ostateczne. Wpływ na decyzję, że jednak podejmę (czy raczej – podejmiemy, bo Michała to także dotyczy) leczenie w gabinecie B, miał fakt, że zostaliśmy tam milej przyjęci i bardziej nam się w nim spodobało.

 

Gabinet A – aparat Damon (samoligaturujący) Gabinet A – aparat z ligaturami Gabinet B
Wyciski 100 zł Wyciski 100 zł Wyciski 180 zł
Plan leczenia bezpłatny Plan leczenia bezpłatny Plan leczenia 200 zł
Aparat estetyczny (kryształowy) na górny łuk 3500 zł Aparat estetyczny (kryształowy) na górny łuk 2500 zł Aparat estetyczny (ceramiczny) na górny łuk 2700 zł
Aparat metalowy na dolny łuk 2500 zł Aparat metalowy na dolny łuk 1500 zł Aparat metalowy na dolny łuk 1800 zł
Mikroimplanty (2 sztuki – założenie i usunięcie) 1200 zł
Łuk podniebienny – 300 zł
Wizyty kontrolne (średnio co 8 tygodni) każda po 250 zł. W ciągu dwóch lat to około 3000 zł Wizyty kontrolne (średnio co 4 tygodnie) każda po 200 zł. W ciągu dwóch lat to około 4800 zł Wizyty kontrolne (średnio co 4 tygodnie) każda po 200-300 zł. W ciągu dwóch lat to 4800 zł (licząc stawkę niższą)
Zdjęcie aparatu górnego i dolnego, przygotowanie retencji 1500 zł Zdjęcie aparatu górnego i dolnego, przygotowanie retencji 1500 zł Zdjęcie aparatu (koszt za dwa łuki) 600 zł
Przygotowanie retencji ruchomej 400 zł
Przygotowanie retencji stałej 250 zł
Podsumowanie: 10 600 zł Podsumowanie: 10 400 zł Podsumowanie: 12 430 zł

 

Koszty dodatkowe usług, które należało wykonać przed założeniem aparatu (ja akurat wykonywałam je w innych gabinetach):

 1. Leczenie zęba – 150 zł
 2. Usunięcie kamienia + piaskowanie – 150 zł
 3. Zdjęcie rtg, cefalometria + CD – 150 zł
 4. Usunięcie dwóch ósemek górnych – 500 zł
 5. Usunięcie dwóch górnych piątek – 400 zł
 6. Usunięcie dwóch dolnych piątek – 400 zł

Podsumowanie: 1750 zł

pieniądz 1Jak widać, koszty leczenia ortodontycznego są spore. Warto pamiętać, że płacimy nie tylko za łuki (choć za to faktycznie jednorazowo najwięcej), ale także za przygotowanie całej jamy ustnej do założenia aparatu oraz wizyty kontrolne. Pamiętajmy też, że zdjęcie aparatu nie oznacza jeszcze końca leczenia 🙂 Retainer nosi się minimum tyle samo, co aparat, a czasem – o wiele, wiele dłużej.

Tu znajdziesz kolejny wpis dotyczący Warszawy. Jeśli interesują Cię wpisy dotyczące kosztów leczenia, znajdziesz je w kategorii Koszty. Jeśli natomiast interesują Cię koszty leczenia w innych miastach, pisaliśmy już o niejednym:

Więcej artykułów znajdziesz w spicie treści w menu strony 😊.

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🏖 oraz Facebook 👍.

Kasia / 2016-05-03

Klaudia · 2018-01-02 14:09

Taniej jest dbać o zęby na NFZ... Tam też oczyszczą z kamienia itd.

Zadrutowani · 2018-01-05 12:57

Masz rację Klaudio. Każda ubezpieczona osoba może oczyścić zęby z kamienia 1 raz w roku kalendarzowym. Zachęcamy, by to robić - pisaliśmy o tym w artykule na temat scalingu. Niestety, czasem 1 raz w roku to za mało, zwłaszcza gdy nosi się aparat ortodontyczny.

Jeśli zaś chodzi o inne koszty leczenia ortodontycznego, to w Polsce dorośli pacjenci nie mogą liczyć na refundację z NFZ. Jeśli więc kryterium jest tylko cena, to pozostaje porównywanie cen w gabinetach niepublicznych. Pozdrawiamy :).

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »