7 rzeczy, o które powinieneś zapytać ortodontę rozpoczynając leczenie cz. 1

7 rzeczy, o które powinieneś zapytać ortodontę rozpoczynając leczenie cz. 1

Nowy rok sprzyja czynieniu postanowień. Choć podobno wśród tych najczęstszych pojawiają się głównie zrzucenie kilku kilogramów, rzucenie palenia, regularna aktywność fizyczna, przejście na zdrowszą dietę i rozpoczęcie oszczędzania, to skądinąd wiemy, że niektórzy nasi czytelnicy na pierwszym miejscu stawiają wyprostowanie zębów. Jeżeli na Twojej liście postanowień na Nowy Rok także pojawia się założenie aparatu, artykuł ten dedykujemy w szczególności właśnie Tobie :).

Na stronach wielu gabinetów ortodontycznych można znaleźć garść informacji o tym, czego można spodziewać się na pierwszej wizycie u ortodonty. W wielu wpisach przygotowanych przez nas lub przez naszych czytelników również znajdziecie krótkie opisy pierwszych wizyt oraz opis zakładania aparatu.

W tym artykule postanowiliśmy skupić się na tym, o co warto dopytać swojego ortodontę. Powstał on na bazie naszych doświadczeń, a także na podstawie pytań, z jakimi zgłaszacie się do nas po pierwszej konsultacji ortodontycznej lub zaraz po założeniu aparatu. Część artykułu powstała również na podstawie śledzenia dyskusji na forach i grupach zainteresowań.

Ponieważ leczenie ortodontyczne jest procesem trwającym na ogół przynajmniej rok, warto ogólnie wyrobić sobie nawyk rozmawiania ze swoim lekarzem prowadzącym. Zakładając, że jest on osobą kompetentną, znającą się na ortodoncji, a także dbającą o Wasze zdrowie, to właśnie on – a nie przypadkowe osoby na forum – jest osobą, która najlepiej zna Wasz przypadek i jest w stanie udzielić Wam wyczerpujących informacji na temat wady Waszego zgryzu, ustawienia zębów oraz zastosowanej metody leczenia. Dlaczego więc nie zwracać się z nurtującymi Was pytaniami właśnie do niego? 🙂

Zacznijmy więc od samego początku.

Wyobraźmy sobie klasyczną wizytę w gabinecie ortodontycznym. Jeśli jest to Wasza pierwsza wizyta w danym gabinecie, na ogół zostaniecie poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej stanu zdrowia. Głównym tego celem jest rozpoznanie, czy nie posiadacie poważnych problemów ze zdrowiem, które mogłyby wpłynąć na leczenie. W przypadku pacjentek pyta się w ankiecie również o to, czy są obecnie w ciąży. Po wejściu do gabinetu przedstawiacie problem, z którym przychodzicie, następnie siadacie na fotelu, otwieracie usta, a miły pan lub pani ocenia stan Waszego uzębienia. Czasami poda jakiś termin naukowy, opowie co nieco o ustawieniu Waszych zębów, a następnie zaproponuje aparat i poda, ile będzie kosztować poprawne ustawienie zębów. Brzmi znajomo? Zróbmy krótką stop klatkę.

1. Co powinieneś wiedzieć o swoim leczeniu ortodontycznym?

Przypomijmy, że zgodnie z art. 9.1 Ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia.

Drugi artykuł, na który warto się powołać to art. 31 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty:

Lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.

(W tym miejscu mała dygresja – przeczytaliśmy ostatnio wypowiedź bardzo pewnej siebie internautki, która głosiła, że ortodoncja to nie medycyna. Wówczas faktycznie powyższe przepisy prawne nie mają zastosowania ;)). Zakładając jednak, że trafiłeś właściwie i podjąłeś leczenie u absolwenta uczelni medycznej, na jednej z pierwszych wizyt, jeszcze przed założeniem aparatu powinieneś usłyszeć odpowiedzi na następujące pytania:

2. Czy i co tak właściwie mi dolega?

Choć pacjent ortodontyczny ma możliwość dokonania pewnego wyboru aparatu, to jednak w dużej mierze zależy od wady zgryzu, stłoczeń zębów, stanu kości i przyzębia, obecności zębów martwych, występujących braków zębowych czy pracy stawu skroniowo-żuchowego, wieku pacjenta oraz możliwości zastosowania zabiegów wspomagających. Uwarunkowań wyboru danej metody leczenia jest zapewne jeszcze więcej. Podstawą wyboru danej metody jest zawsze właściwa diagnoza pacjenta.

Warto wiedzieć, że poprawne (czytaj: równe) ustawienie zębów przez wielu ortodontów traktowane jest jako poboczna korzyść z faktu właściwego ustawienia zgryzu. Choć pacjenci bardzo często trafiają do ortodonty głównie ze względów estetycznych, to należy zdać sobie sprawę, że to właśnie prawidłowe ustawienie zgryzu powinno być kluczowym celem leczenia ortodontycznego. Istotne jest zatem dopytać ortodontę, czy diagnozuje u Was wadę zgryzu bądź inne nieprawidłowości, jak się one fachowo  nazywa i jakie są w Waszym przypadku możliwości ich skorygowania.

Pamiętajcie, że to właśnie diagnoza przypadku idzie w parze z doborem metody leczenia.

3. Jaki jest plan leczenia mojego przypadku?

O zasadności posiadania i omówienia z lekarzem ortodontą planu leczenia pisaliśmy już obszerny artykuł. Część z Was może nie zgadzać się z naszym zdaniem. Uważamy jednak, że otrzymanie spisanego plan leczenia może przynieść Wam wyłącznie korzyść, a przekazanie go pacjentowi na piśmie i omówienie go w sposób zrozumiały jest jednym ze świadectw poważnego podejścia lekarza do pacjenta. Plan leczenia daje także szansę na wspólne ustalenie spodziewanych efektów leczenia i pomaga w podjęciu właściwej decyzji o rozpoczęciu noszenia aparatu.

4. Jaki rodzaj aparatu będę nosić?

Wielu naszych czytelników biegle posługuje się nazwami typu Damon Q, Haas, Hyrax, Lip Bumper czy Pendulum i z grubsza wie, co spodziewanym rezultatem ich noszenia. Zdarzają się jednak osoby, które w korespondencji z nami wspominają, że ortodonta zaproponował jakiś aparat na dwa lata i nie powiedział nic więcej. Nie mieści nam się to w głowie, jednak ponieważ nie są to jednostkowe przypadki, radzimy dopytać ortodontę o to, jaki rodzaj aparatu Wam proponuje, co przemawia za zastosowaniem danego, szczególnie droższego rozwiązania oraz z jakich materiałów wykonany jest aparat, który będziecie nosić. Dlaczego jest to ważne? Chociażby dlatego, że zdarzają się uczulenia na niektóre metale, z których wykonywane są aparaty. Ponadto niektóre aparaty mogą być przeciwwskazaniem bądź utrudnieniem do wykonania badań takich jak rezonans magnetyczny. Wreszcie – aparaty ceramiczne i kryształowe – wbrew obiegowym nazwom, także wykonywane są z różnych materiałów. Widzieliśmy już niejedno zdjęcie aparatu “kryształowego” wykonanego z… plastiku. Jak się okazało, cena takiego plastiku nie odbiegała od wartości aparatu wykonanego z szafiru.

Ufff! Ze względu na objętość artykułu, postanowiliśmy podzielić go na dwie części. Druga część artykułu.

PS Czy wiesz, że prowadzimy przedsprzedaż kubka termicznego Zadrutowanych :)? Zostały tylko 3 dni, aby się zdecydować!

Jeśli znajomi planują wyprostować swoje zęby, podajcie im nasz adres 😉💕!
Jeśli jeszcze tego nie zrobiła(e)ś, dołącz do nas na Instagram 🌅 oraz Facebook 👍.

Kasia / 2018-01-15

Barbara · 2018-01-15 10:35

Jutro pierwsza wizyta dajcie druga część :)

Basia · 2018-01-15 10:39

Czy przerost dziąseł może dyskwalifikowac mnie do założenia aparatu?

Marysia · 2018-01-17 23:18

Idealnie trafiony temat, za parę dni dołączam do "zadrutowanych"!

Czekam na drugą część ;)

Karolina · 2018-02-12 13:47

Witam!

Ja również niedługo dołączę do grona "zadrutowanych" i szczerze mówiąc nie mogę się już doczekać :) Jak na razie wszystkie zęby wyleczone i wymienione brzydkie czarne plomby na piękne bielutkie :) w sobotę pozbyłam się dwóch zatrzymanych ósemek więc wyglądam jak chomik z ziemniakiem w buzi ;) ale ogólnie nie najgorzej (trafiła mi się świetna Pani chirurg, mam nadzieję że z kolejnymi dwoma pójdzie równie dobrze). W czwartek wizyta u ortodonty, który przedstawi plan leczenia. Będę wpadać na bloga w poszukiwaniu dobrych rad :)

Pozdrawiam!

Julita · 2018-12-18 21:04

W styczniu też będę ponownie nosić aparat , kiedyś nosiłam ale po roku "pani" doktor mi zdjęła i z krzywymi zębami wysłała do domu . Inaczej podchodzę teraz do całej sprawy i mam wszystko konkretnie omówione

Zareklamuj się na Zadrutowanych!
573 622 odsłon w w 2018 roku Zobacz ofertę »